Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Recykling szarej wody – jak działa i dlaczego się opłaca

data

10 wrz 2020

autor

Paweł Mroczek

Recykling szarej wody – jak działa i dlaczego się opłaca

Szara woda (osoby niezaznajomione z tym pojęciem zapraszamy do lektury tego tekstu) ma ogromny potencjał jako zasób. Co jest zatem potrzebne, by ją wykorzystywać? W jaki sposób może się to opłacać nam i środowisku?

Czy recykling szarej wody odbywa się bez obróbki?

Szara woda zawiera mniej zanieczyszczeń niż reszta ścieków, więc oddzielenie jej u źródła (jakim są zlewy czy wanny) i przekierowanie jej do ponownego użycia jest wykonalne w obrębie gospodarstwa domowego. Nie oznacza jednak, że można to zrobić nie poddając jej żadnej obróbce. Chociaż wykorzystuje się ją tam, gdzie czysta woda nie jest konieczna (na przykład do spłukiwania toalety), szara woda powinna spełniać pewne standardy i w tym celu musi  zostać w pewnym stopniu oczyszczona. Nie ma zatem powodu by obawiać się spadku higieny w scenariuszu popularyzacji recyklingu szarej wody w naszych domach.

Różne rodzaje systemów odzyskujących szarą wodę testuje się już od dłuższego czasu w krajach takich jak Niemcy, gdzie już w 2005 roku działało ich ponad 300. W Polsce takie rozwiązania również są dostępne, ale ze względu na koszty i brak norm prawnych, są na razie popularniejsze w hotelach, restauracjach czy biurowcach niż w gospodarstwach domowych. Systemy mogą się różnić stopniem złożoności i typem budynku, do obsługi którego się nadają – najbardziej skomplikowane mogą korzystać z technik sedymentacji, filtrowania biochemicznego oraz dezynfekcji z użyciem światła UV. 

Jeśli szara woda i tak wymaga przetwarzania, nie lepiej po prostu odesłać ją do oczyszczalni z resztą ścieków?

Systemy odzyskiwania szarej wody tworzone są z myślą o oszczędności – zarówno ilości zużytej wody jak i pieniędzy. Szara woda wymaga mniej intensywnego oczyszczania niż inne ścieki, a dzięki systemom odzyskania nie miesza się z nimi. Mniej wody trafia zatem do oczyszczalni, co zmniejsza ich obciążenie i zużycie energii. Ponowne wykorzystywanie szarej wody może zmniejszyć zużycie czystej wody nawet o kilkadziesiąt procent, co generuje oszędności na rachunkach, które sprawiają że w zależności od cen wody w danym kraju i zużycia w budynku, instalacja zwraca się w kilka bądź kilkanaście lat. 

Mniejsze zużycie wody oznasza również mniejsze obciążenie dla środowiska. Oszczędność wody jest także niezwykle ważna w obszarach dotkniętych problemami z dostępem do wody, których, ze względu na ocieplenie klimatu będzie w przyszłości przybywać. Jest więc bardzo prawdopodobne, że recykling szarej wody będzie zyskiwać na popularności, a co za tym idzie, ceny instalacji będą się stawały coraz bardziej przystępne.

Źródła:

https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/ponowne-wykorzystanie-wody-szarej-3299.html

https://digitalcommons.usu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1001&context=extension_curnat

https://ec.europa.eu/environment/integration/research/newsalert/pdf/200na6_en.pdf

https://www.researchgate.net/publication/7657082_Greywater_recycling_systems_in_Germany_-_Results_experiences_and_guidelines

https://ec.europa.eu/environment/water/pdf/water_reuse_factsheet_en.pdf