Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Problem marnotrawstwa w przemyśle modowym

data

25 cze 2020

autor

Paweł Mroczek

Problem marnotrawstwa w przemyśle modowym

Przemysł modowy jest jedną z najbardziej szkodliwych dla planety gałęzi gospodarki. W tekscie opublikowanym jakiś czas temu wspominaliśmy o negatywnym wpływie produkcji ubrań na środowisko – jest ona źródłem emisji gazów cieplarnianych i zanieczyczczeń. Ponadto, pochłania ona ogromne ilości energii i zasobów takich jak woda. Niestety, w wielu przypadkach szkoda zastaje wyrządzona plancie tylko po to, by ubrania zostały wyrzucone bądź zniszczone zanim ktokolwiek będzie miał okazję z nich skorzystać.

Problem zwróconych zakupów

Jednym z następstw ciągle rosnącej popularności zakupów przez internet jest ogromna ilość zwrotów. Szczególnie przy okazji kupowania ubrań w sieci, trudno jest ocenić czy dany rozmiar jest odpowiedni. Coraz częstszą praktyką jest więc zamawianie więcej niż jednego rozmiaru i odsyłanie tych, które nie pasują spowrotem do sklepu – wielu sprzedawców oferuje taką możliwość bezpłatnie, więc jest to po prostu wygodne rozwiązanie.

Niestety, powracające od klientów ubrania są problematyczne dla sklepu. Żeby nadawały się do ponownej sprzedaży należy ocenić ich stan i odpowiednio przygotować – wyprasować i zapakować. Niektórzy sprzedawcy nie mają odpowiedniej infrastruktury, a niektórzy decydują, że taki proces jest zbyt kosztowny. Dlatego w pewnych przypadkach najbardziej opłacalnym rozwiązaniem okazuje się zniszczenie lub wyrzucenie zwróconych ubrań.

Jest to, oczywiście ogromne obciążenie dla środowiska. Aby wyprodukować takie zmarnowane ubrania zużyte zostały zasoby i energia oraz wyemitowane zostały gazy cieplarniane i zanieczyszczenia powietrza. Ponadto, zwrócony produkt pokonał drogę od sklepu do klienta i z powrotem, co wytworzyło spory ślad węglowy. 

Podobny los może spotykać niesprzedane ubrania

Niektóre firmy decydują się na zniszczenie lub wyrzucenie niesprzedanych towarów zarówno z fizycznych i internetowych sklepów. Zarówno w tym przypadku, jak i przy okazji ubrań ze zwrotów pojawia się pytanie – dlaczego nie zostają one przekazane organizacjom charytatywnym?

Głównym powodem takich a nie innych praktyk jest chęć ochrony ekskluzywności danej marki. Dotyczy to szczególnie luksusowych firm, dla których pozbycie się ubrań w taki sposób nie pozwala obniżyć wartości marki zaniżonymi cenami sprzedaży z drugiej ręki. Jedną z głośniejszych takich spraw był przypadek brytyjskiego domu mody Burberry, który w 2017 roku spalił niesprzedane produkty o wartości 28.6 milionów funtów. Po fali krytyki ze strony opinii publicznej, firma zadeklarowała zaprzestanie takich praktyk w przyszłości.

Ekskluzywne marki to najpewniej nie jedyni winni takiego procederu. Podobne oskarżenia kierowane są również w stronę sieciówki H&M. W 2017 roku New York Times opisywał sprawę sklepu Nike, który pozbył się niesprzedanych butów uprzednio przecinając je tak, bu nie dało się ich użyć.

Czy istnieją jakieś sposoby na to by zapobiec marnotrawstwu? Na szczęście, jest wiele rozwiązań które mogą pomóc przemysłowi modowemu stać się bardziej zrównoważonym. Niektóre z nich opisujemy w tym wpisie.

Źródła:

https://www.cbc.ca/radio/thecurrent/the-current-for-dec-12-2019-1.5393783/it-s-pretty-staggering-returned-online-purchases-often-sent-to-landfill-journalist-s-research-reveals-1.5393806

https://www.bbc.com/news/business-44885983

https://www.bbc.com/news/business-45430683

https://www.bbcearth.com/blog/?article=will-fashion-firms-stop-burning-clothes

https://nexter.org/burberry-hm-louis-vuitton-brands-who-get-rid-of-products-in-horrible-way

https://www.vox.com/the-goods/2018/9/17/17852294/fashion-brands-burning-merchandise-burberry-nike-h-and-m

https://www.bbcearth.com/blog/%3Farticle%3Dyour-brand-new-returns-end-up-in-landfill/