Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Jak radzić sobie z niepokojem wobec zmian klimatu? Kilka słów o książce Richarda Stieglera “W obliczu przyszłości”

data

20 cze 2022

autor

Gabriela Adamczyk

Jak radzić sobie z niepokojem wobec zmian klimatu? Kilka słów o książce Richarda Stieglera “W obliczu przyszłości”

Zmiany klimatu to nie tylko problem naukowców_czyń. To kryzys, który dotyczy każdego istnienia na Ziemi. Niemoc, lęk czy bezradność nie są obce naszej codzienności… i to normalne. Richard Stiegler pisze o tym wprost, ale jednocześnie podaje nam, czytelnikom, skuteczną receptę.

Piszę tę książkę, bo czuję się głęboko poruszony…

To szczere wyznanie otwiera długą i wyczerpującą rozprawę na temat relacji pomiędzy kryzysem klimatyczno-ekologicznym oraz wyzwaniami, które się z nim wiążą a tym, co siedzi w ludziach najgłębiej. W obliczu przyszłości to nie czystonaukowy wywód o zaburzeniach, które wywołuje katastrofa klimatyczna. To dialog z czytelnikiem_czką, z jego obawami, natrętnymi myślami, zwątpieniami i poczuciem bezsensowności.

Richard Stiegler to niemiecki psychoterapeuta, trener i nauczyciel medytacji. Do napisania książki o relacji pomiędzy emocjami człowieka a kryzysem klimatycznym zmotywowała go obserwacja codzienności i lęków, które zauważył w sobie oraz społeczeństwie

W przestrzeni publicznej mówi się bowiem przede wszystkim o zewnętrznych aspektach tematu. (A więc o tym, co jest przyczyną emisji dwutlenku węgla, jak można ją ograniczyć, jakie i gdzie pojawiły się punkty krytyczne – tipping points, punkty bez powrotu itd.) Ale nikt nie mówi o tym, co odczuwają ludzie w obliczu tego zagrożenia, co dzieje się z ich psychiką, kiedy słyszą, że będą musieli w przyszłości radykalnie zmienić swój styl życia i rezygnować z wielu rzeczy, a ich dzieci będą żyły w świecie, w którym dokonywać się będą radykalne zmiany. – skomentował autor. 

Lektura z dobrym śladem

Carbon Footprint Foundation jest oficjalnym patronem merytorycznym książki Richarda Stieglera W obliczu przyszłości. Jak radzić sobie z kryzysem egzystencjalnym wobec zagrożeń klimatycznych, a jej premiera odbyła się podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit 2021

W ramach patronatu przeprowadziliśmy audyt powstawania książki od momentu zapisania pierwszego słowa – całkowita emisja nakładu wyniosła 1535,19 kg COeq. Ślad ekologiczny produkcji został zmniejszony, dzięki wykorzystaniu w 100% papieru z recyklingu (każdy egzemplarz posiada certyfikat FSC). 

Książka została przygotowana przez drukarnię TOTEM, która korzysta w 100% z odnawialnych źródeł energii, minimalizuje zużycie tworzyw sztucznych, czerpie z ekologicznych surowców i dba o energooszczędne rozwiązania. 

Wynagrodzenie autora, tłumaczki oraz drukarni oraz zysk ze sprzedaży książki zostanie przeznaczone na zalesianie terenów we współpracy z Fundacją Aeris FuturoPatronem medialnym książki został portal edukacyjno-informacyjny Świat OZE.