Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Zrównoważony transport według Opla

data

14 paź 2020

autor

Paweł Mroczek

Zrównoważony transport według Opla

Przemysł motoryzacyjny czeka w nadchodzących latach sporo wyzwań. Transport odpowiada za 27% całkowitych emisji CO2 w Europie, z czego 72% pochodzi z transportu drogowego. Odejście od paliw kopalnych jest bardzo pilnym zadaniem, szczególnie ze względu na fakt, iż przyszły wzrost sektora może zniwelować wszystkie działania, które nie będą odpowiednio zdecydowane i skuteczne. Elektryfikacja wydaje się być najlepszą z możliwych opcji i choć do niedawna elektromobilność mogła się wydawać zarezerwowana tylko dla najzamożniejszych, szybko rozpowszechnia się na rynku. Pojazdy elektryczne mogą zdominować drogi szybciej niż się wydaje, m.in. dzięki działaniom na rzecz elektryfikacji przez firmy takie jak Opel.

Szeroki wybór i łatwość korzystania

Osoby, które myślą o zakupie samochodu elektrycznego, ale jednocześnie cenią możliwość wyboru, mogą zainteresować plany na przyszłość marki, bowiem Opel do 2024 roku zamierza zelektryfikować całe swoje portfolio produktowe. Jest to istotny krok w kierunku ograniczania emisji z transportu – potencjalni klienci będą mieli równie szeroki wybór pojazdów zelektryfikowanych, jak i spalinowych, co z pewnością wpłynie na popularność tych pierwszych.

Dla obecnie już istniejącej zelektryfikowanej floty Opel oferuje szereg dedykowanych usług z myślą o uczynieniu posiadania pojazdu elektrycznego równie prostym, co korzystanie ze smartfona. I tak, na przykład, dzięki specjalnej aplikacji mobilnej możemy sprawdzać poziom naładowania akumulatorów oraz kontrolować sam proces ładowania. Firma ma w ofercie także szeroki wybór przydomowych stacji ładowania – jeśli zatem posiadamy mikroinstalację fotowoltaiczną, ślad węglowy użytkowania naszego samochodu spada niemalże do zera.

Zrównoważony cykl życia pojazdu

Powszechność elektromobilności ma niemały potencjał by przynieść pozytywne dla klimatu skutki, jednak Opel działa również na rzecz zrównoważonego cyklu życia swoich samochodów. Recyklingowi poświęca się uwagę już od etapu projektowania – oznacza to chociażby użycie materiałów pochodzących z recyklingu tam, gdzie jest to możliwe lub zastosowanie takich materiałów, które można użyć ponownie. Dzięki temu, pod koniec życia pojazd może trafić do specjalnej stacji demontażu, gdzie odzyskiwane są z niego materiały i części nadające się do recyklingu, a substancje niebezpieczne są magazynowane i później wysyłane do utylizacji. Proces ten pozwala na odzyskanie nawet do 95% pojazdu.

Sektor transportu nieustannie rośnie i nie zanosi się na to, by ten trend miał się zmienić w nadchodzących latach. Oznacza to coraz większe potencjalne szkody dla klimatu i środowiska. Należy zatem działać szybko i zdecydowanie, a działania te, jak można się przekonać na przykładzie Opla, da się skutecznie zintegrować w modelu biznesowym. Choć przemysł motoryzacyjny z pewnością czeka jeszcze długa droga, transformacja zaczyna się od stopniowych, ale zdecydowanych zmian.

Opel Grandland HYBRID4 | Napęd hybrydowy 

Samochody elektryczne | Informacje i usługi 

Zrównoważony rozwój | Przegląd środowiskowy 

https://www.opel.pl/o-oplu/zrownowazony-rozwoj/recykling.html

Opel wprowadzi na rynek osiem zelektryfikowanych modeli do 2021 r.

https://ec.europa.eu/clima/policies/transport_en

https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/indicators/transport-emissions-of-greenhouse-gases/transport-emissions-of-greenhouse-gases-12

https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/2018/02/ipcc_wg3_ar5_chapter8.pdf