Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Zostawiliśmy po sobie dobry ślad! – CFS2020 Kickoff

data

4 lis 2020

autor

Berenika Zemanek

Zostawiliśmy po sobie dobry ślad! – CFS2020 Kickoff

W sobotę 10 października odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit 2020 Kickoff. Uczestnicy spotkali się zarówno offline w Krakowie, jak i na platformie online. To pierwsze tego typu wydarzenie w tej części Europy, skupione wokół zrównoważonego biznesu, nauki i aktywizmu klimatycznego.

Platforma wymiany doświadczeń

Przestrzeń Partnerska Fair Job Fairs była otwarta dla wszystkich uczestników. FJF to nie tylko tradycyjna formuła targów, ale także scena inspiracji, której gospodarzem był Paweł Orleański. Oprócz prezentacji partnerów wydarzenia, odbyły się liczne panele dyskusyjne dotyczące m.in. nowoczesnych technologii zmniejszających ślad węglowy, idei smart city oraz roli pokolenia Z w dyskursie klimatycznym.

Panel dyskusyjny “Smart City. Ekologiczne rozwiązania technologiczne w przestrzeni miejskiej”. Od prawej: Paweł Orleański (moderator), Adam Targowski (Skanska), Andrzej Piotrowski (Columbus Energy), Joanna Rodziewicz (SEEDiA).

– “Dla nas wszystkich, niezależnie od tego, ile mamy lat, ważny powinien być czas. Za późno orientujemy się, że jest on ważny. Przechodzimy obok tych wszystkich wspaniałych technologii i myślimy, że może segregowanie śmieci ma jakieś znaczenie, może panele fotowoltaiczne mają jakieś znaczenie. Ale jeśli już teraz zaczniemy masowo, jako społeczeństwo, wdrażać te rozwiązania, to ma to gigantyczne znaczenie dla nas wszystkich i dla kolejnych pokoleń” – tymi słowami powitał uczestników Dawid Zieliński, fundator Carbon Footprint Foundation.

Dawid Zieliński, fundator Carbon Footprint Foundation i CEO Columbus Energy S.A.

Szczyt na szczycie

Ważnym elementem CFS była międzynarodowa konferencja, w której udział wzięło czternastu prelegentów z całego świata. Konferencja odbyła się na dachu Hali Kärcher Cracovia. Naukowcy, przedsiębiorcy i aktywiści społeczni wystąpili w czterech sesjach plenarnych, podczas których omówione zostały takie kwestie jak wpływ zmian klimatu na postawy społeczne i strategie biznesowe, nieszablonowe działania wspierające zrównoważony rozwój w kryzysie klimatycznym oraz nowoczesne technologie zmniejszające ślad węglowy. 

Dr Jakub Małecki, glacjolog, autor bloga glacjoblogia.wordpress.com.

Mimo oczywistych trudności, większości prelegentów dotarła do Krakowa i podzieliła się swoją wiedzą na żywo. Wśród nich znaleźli się m.in. dr Jakub Małecki, dr Aleksandra Kardaś, dr Bruno Bastos Sales i Claudio Geyken, który spędził w pociągu aż 13 godzin, by dotrzeć na konferencję!  Prelegenci wybrali transport kolejowy ze względu na najniższy możliwy ślad węglowy podróży.

“Hasło „elektromobilność” towarzyszy nam już od kilku lat, natomiast bez postępu, jakiego dokonała Tesla, nie bylibyśmy w miejscu, w którym jesteśmy w tej chwili. Większość producentów pojazdów elektrycznych ogłosiła, że będzie przechodzić całkowicie na elektromobilność i to oczywiście znacznie wpłynie na obecny świat” – powiedział Claudio Geyken, przewodniczący organizacji CommUnity by InnoEnergy.

Uczestnicy mieli możliwość porozmawiać z prelegentami w kuluarach. Od prawej dr Aleksandra Kardaś i Claudio Geyken.

Prelegenci, którzy byli z nami online to m.in. dr Leyla Acaroglu, Anirudh Sharma, Haaziq Kazi i Janusz Mizerny

Musimy zrozumieć, że globalne ocieplenie nie jest problemem dla planety Ziemi, która tak czy inaczej będzie krążyć wokół Słońca przez kolejne miliony milionów lat. Ale możecie być pewni, że globalne ocieplenie jest największym zagrożeniem dla ludzkości i dla naszej cywilizacji.” – podkreślił Miguel Varela, CEO Teimas Desenvolvemento.

Spotkanie zostało zwieńczone rozdaniem nagród Carbon Footprint Challenge Awards. Po przeprowadzeniu tzw. “zielonego audytu”, postanowiliśmy wyróżnić sześciu laureatów w następujących kategoriach:

  • “Funkcjonalność w organizacji redukująca ślad węglowy” dla Columbus Energy za tzw. „Green Print” – wewnętrzny system zawierania umów na odległość, który umożliwia redukcję CO2 o 4 tony rocznie.
  • „Rozwiązanie w przestrzeni miejskiej redukujące ślad węglowy” dla SEEDiA za inteligentną ławkę solarną i wspieranie idei Smart City.
  • „Technologia przyszłości redukująca ślad węglowy” dla Saule Technologies Ltd i dr Olgi Malinkiewicz za jej przełomowe badania w zakresie zastosowań perowskitów.
  • „Inspiracja do zmiany” dla Janusa Kahla, Prezesa NordicHouse Sp. z.o.o. i założyciela South Poland Cleantech Cluster, za rozwijanie partnerskiej sieci wsparcia zrównoważonych technologii.
  • „Dekarbonizacja mobilności” dla Opel Polska za działania na rzecz elektryfikacji marki oraz dla Nexity za wspieranie elektromobilności, energetyki rozproszonej oraz umożliwianie korzystania z usług ładowania.
Laureaci pierwszej edycji Carbon Footprint Challenge Awards. Od lewej: Bartosz Kaniewski (Opel Polska), Janus Kahl (założyciel South Poland Cleantech Cluster), Andrzej Piotrowski (dyrektor sieci sprzedaży agencyjnej Columbus Energy), dr Olga Malinkiewicz (dyrektor techniczna Saule Technologies), Piotr Hołubowicz (prezes SEEDiA), Dawid Kmiecik (prezes Nexity).

Na zakończenie odbył się koncert pod hasłem “There is no planet B – music calls to action”, a na scenie wystąpiła m.in. Ewelina Cassette.

Aktywizm w czasie pandemii

Szczyt odbył się z zachowaniem aktualnie panującego reżimu sanitarnego. Zgromadziliśmy 500 uczestników, którzy przestrzegając wszelkich zasad bezpieczeństwa korzystali z licznych eko-aktywności takich jak wymiana ubrań w ramach inicjatywy “Ciuchowisko”, warsztaty z robienia lasu w słoiku z EkoArtProjekt i upcyklingu z Żywą Pracownią oraz edukacyjna gra VR od Fundacji Recal.

Warsztaty upcyklingu prowadzone przez krakowską Żywą Pracownię.

To nie wszystko! Na zewnątrz budynku na uczestników czekały samochody elektryczne od Opla (Corsa i Grandland), Audi e-tron oraz Tesla. Jazdy testowe cieszyły się ogromną popularnością! 

Wydarzenie przygotowaliśmy w formule hybrydowej: pełna transmisja odbyła się zarówno na platformie Hopin, jak i na Facebooku.

Przestrzeń Partnerska dla odpowiedzialnego biznesu Fair Job Fairs. Wydarzenie odbyło się w budynku pasywnym Hali Karcher Cracovia.

To dopiero początek

Inicjatywa Carbon Footprint Summit nie zakończyła się z dniem 10. października. Obliczamy emisje węglowe wydarzenia, aby następnie posadzić określoną liczbę drzew i zneutralizować ślad węglowy szczytu.

Kolejna edycja wydarzenia planowana jest na jesień 2021. Jak podkreślił fundator, niezależnie od naszego wieku, wykształcenia, statusu społecznego, najważniejszym dla nas powinien być czas. Przeważnie zbyt późno orientujemy się, że przeminął, dlatego istotne jest to, by być tu i teraz, i wykorzystać dany nam czas na działanie z jak największym pożytkiem dla wszystkich. Mimo niesprzyjających okoliczności zrealizowaliśmy szczyt klimatyczny, ceniąc nie tylko czas poświęcony na pracę nad projektem, ale przede wszystkim ten, który został nam do osiągnięcia neutralności klimatycznej i zatrzymania pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Wszystko po to, aby zostawić po sobie tylko dobry ślad.

Czekacie na #CFS2021?

Wolontariusze Carbon Footprint Foundation.