Jak wybraliśmy zwycięzców?
Od początku roku nasz zespół prowadził proces, który nazywamy ‘zielonym audytem’. Przeanalizowaliśmy ponad 1500 przedsiębiorstw pod kątem działań pro-środowiskowych i wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju. Szczególną uwagę zwróciliśmy na działania, które pozorują aktywności pro-środowiskowe, jednak mają na celu jedynie tuszowanie negatywnego wpływu na klimat. Dokładna analiza pozwoliła nam wybrać partnerów wydarzenia i upewnić się, że na Carbon Footprint Summit nie ma miejsca na greenwashing (tutaj możecie przeczytać więcej o naszym zielonym audycie). Z grona partnerów wybraliśmy tych, którzy szczególnie wyróżnili się w analizie i postanowiliśmy nagrodzić ich w kilku kategoriach.
Kim są zwycięzcy?
W kategorii “Funkcjonalność w organizacji redukująca ślad węglowy” nagrodziliśmy firmę Columbus Energy za rozwiązanie do podpisywania dokumentów elektronicznych Green Print, które ogranicza ślad węglowy organizacji nawet o 4 tony CO2 rocznie (więcej: Green Print – podpisywanie umów bez ani grama papieru).
Kolejną kategorią jest “Rozwiązanie w przestrzeni miejskiej redukujące ślad węglowy”, gdzie nagrodę otrzymała firma SEEDiA za innowacyjne technologie, w szczególności za ławkę solarną. Pozwala ona mieszkańcom korzystać z czystej energii do ładowania urządzeń elektronicznych oraz korzystania z internetu, obniżając tym samym emisję CO2.
Saule Technologies zostało nagrodzone w kategorii “Technologia przyszłości redukująca ślad węglowy”. Firma produkuje ultracienkie, elastyczne ogniwa słoneczne za pomocą metody druku atramentowego. Technologia ta bazuje na perowskitach i może znaleźć zastosowanie w wielu obszarach – na meblach miejskich, dachach czy nawet pojazdach, sprawiając, że czysta energia ze słońca stanie się jeszcze bardziej powszechna.
Zwycięzcą w kategorii “Inspiracja do zmiany” został Janus Kahl za stworzenie sieci partnerskiej wspierającej zrównoważone technologie – South Poland Cleantech Cluster. Inicjatywa ta ma na celu wprowadzanie technologii oraz usług cleantech do różnych sektorów i łańcuchów wartości.
W kategorii “Dekarbonizacja mobilności” nagrodziliśmy dwie firmy. Opel otrzymał nagrodę za dążenie do elektryfikacji marki (więcej: Zrównoważony transport według Opla). Nexity wyróżniliśmy za pracę na rzecz rozpowszechniania usług związanych z elektromobilnością, takich jak sieci ładowarek. Zapragnęliśmy nagrodzić naszych zwycięzców w sposób szczególny i jednocześnie taki, który odzwierciedla nasze wartości. Statuetki które przyznaliśmy w każdej kategorii zostały więc wykonane przez lokalnego rzemieślnika, pana Bolesława Stopę (http://www.witraze.nowytarg.pl/), z wykorzystaniem szkła z recyklingu oraz kawałka węgla, niosącego symboliczne dla działalności naszej fundacji znaczenie.
Zdjęcie autorstwa Mihalyi Horvath: https://www.instagram.com/horvathphotopl/