Upłynie jeszcze trochę czasu zanim elektryczne samochody staną się większością pojazdów na drogach, jednak obecnie ich popularność stale rośnie. Są one nowoczesne, wygodne i ekologiczne, jednak, jak wszystko inne mają swoje mocne i słabe strony. Ci, którzy rozważają zakup pojazdu elektrycznego muszą oczywiście wziąć je pod uwagę, jednak poniższe zestawienie kierujemy także do tych nieprzekonanych. Może się bowiem okazać, że pojazdy elektryczne mają do zaoferowania więcej niż się wydaje.
Plusy
Samochody elektryczne to mniejszy ślad węglowy oraz brak zanieczyszczeń powietrza, a trzeba pamiętać, że z tym problemem zmaga się wiele miast. Więcej na temat wpływu elektromobilności na planetę można znaleźć w naszym omówieniu analizy Europejskiej Agencji Środowiskowej na temat pojazdów elektrycznych. Jeśli rozważymy korzyści i ryzyka, okaże się, że samochody elektryczne są dobrym rozwiązaniem dla przyszłości transportu.
Kolejną zaletą jest wygoda użytkowania – silnik elektryczny jest cichszy od spalinowego, co nie tylko podnosi komfort jazdy, ale również zmniejsza hałas na zewnątrz. Poza tym, w wielu miastach posiadacze samochodów elektrycznych mogą korzystać z buspasów oraz poruszać się w strefach zamkniętych dla innych pojazdów. W skrócie, kierowcy samochodów elektrycznych posiadają dużo więcej przywilejów, niż Ci wybierający modele spalinowe.
Korzystanie z auta elektrycznego wiąże się także z oszczędnościami. Koszt prądu jest mniejszy niż ceny paliwa, a baterie można wygodnie ładować przez noc w domu. Jeśli dodatkowo posiadamy instalację fotowoltaiczną jest to tym lepsze dla planety. Silniki elektryczne są również tańsze w utrzymaniu. Ze względu na dużo mniejszą ilość części ruchomych, a także brak płynów, chociażby takich jak olej silnikowy ich eksploatacja jest znacznie wygodniejsza i mało ryzykowna. W zależności od kraju, klienci mogą liczyć także na ulgi podatkowe czy dopłaty środowiskowe na zakup samochodu elektrycznego.
Minusy
Pojazdy elektryczne mogą przejechać średnio mniej na jednym ładowaniu niż samochody spalinowe na pełnym baku. W zależności od typu porównywanych pojazdów różnica ta może wynosić nawet kilkaset kilometrów. Problem ten łączy się też z kolejną zagwozdką – dostępnością punktów ładowania. W 2018 roku jedynie 1.5% floty samochodów w Europie stanowiły te elektryczne. Oznacza to, że zapotrzebowanie na ładowarki wciąż jest znacznie mniejsze niż na stacje benzynowe. Wraz ze wzrostem popularności aut elektrycznych, możemy się jednak spodziewać poprawy sytuacji. Przy okazji ładowania, należy też wspomnieć o tym, że w zależności od ładowarki, może ono zająć nawet kilka godzin, a co najmniej kilkadziesiąt minut – znacznie dłużej niż zwykłe tankowanie.
Koszty związane z zakupem samochodu elektrycznego również mogą zniechęcić wielu nabywców – do wyższej niż w przypadku aut spalinowych ceny należy jeszcze dodać koszt zamontowania złącza odpowiedniego do ładowania pojazdu w domu.
Większość wad pojazdów elektrycznych może zostać rozwiązana lub zniwelowana dzięki postępowi w rozwoju technologii i infrastruktury. Jest on napędzany przez zapotrzebowanie – to kolejny powód, dla którego warto dać “elektrykom” szansę.
Źródła:
https://www.energysage.com/electric-vehicles/101/pros-and-cons-electric-cars/
https://plugin-magazine.com/guides/owning-an-electric-car-pros-and-cons/
https://www.buyacar.co.uk/cars/economical-cars/electric-cars/651/electric-cars-pros-and-cons
https://www.statista.com/chart/17132/the-electric-cars-that-will-get-you-the-furthest/
https://www.energy.gov/eere/electricvehicles/electric-car-safety-maintenance-and-battery-life