Samochody elektryczne przodują w ograniczaniu emisji i zanieczyszczenia powietrza. 

W 2018 roku Europejska Agencja Środowiska opublikowała raport dotyczący wpływu poszczególnych etapów cyklu życiowego pojazdów elektrycznych (od pozyskiwania materiałów, przez użytkowanie po utylizację) na środowisko. Podstawowy wniosek zwieńczający publikację potwierdza, że tzw. elektromobilność jest korzystna z punktu widzenia zmian klimatu i zanieczyszczenia powietrza. Mimo, iż węgiel w dalszym ciągu stanowi część miksu energetycznego w Europie, korzyści wynikające z korzystania z pojazdów elektrycznych są wyraźne. 

Źródło energii elektrycznej pozostaje jednak najistotniejszym czynnikiem decydującym o śladzie węglowym pojazdu – będzie on przecież znacznie mniejszy, jeśli samochód zasilimy prądem pozyskanym z odnawialnego źródła. Mimo to, nawet samochód zasilany z sieci polegającej w dużej mierze na węglu będzie mniej szkodliwy pod kątem zanieczyszczeń niż konwencjonalny pojazd. Dzieje się tak ponieważ filtry i zabezpieczenia ograniczające emisję zanieczyszczeń w elektrowniach są zazwyczaj bardziej zaawansowane niż te, które da się zainstalować w układzie wydechowym pojazdu spalinowego. 

Rozwiązania, które jeszcze bardziej zmniejszą wpływ pojazdów elektrycznych na środowisko.

Jednym z zarzutów najczęściej stawianych samochodom elektrycznym jest wykorzystanie materiałów. Do produkcji napędu i baterii wykorzystuje się różne zasoby, których obróbka wymaga użycia sporej ilości energii, lub toksycznych substancji. Jeśli zapotrzebowanie na elektryczne pojazdy będzie rosło w przyszłości, zwiększy się również potrzeba wykorzystywania tych zasobów, a co za tym idzie wpływ produkcji na środowisko. 

Przytoczony wcześniej raport bierze pod lupę także i ten aspekt elektromobilności i przedstawia potencjalne rozwiązania. Większość z nich jest ściśle związana z gospodarką o obiegu zamkniętym. Pojazdy powinny być projektowane i produkowane w taki sposób, by jak najwięcej części i materiałów dało się wykorzystać ponownie. Innymi ważnymi aspektami są: dalszy rozwój energooszczędności oraz maksymalizacja przebiegu. Im więcej kilometrów pokona samochód przed utylizacją, tym lepiej wypada pod względem wpływu na środowisko w porównaniu z pojazdem spalinowym.

Biorąc pod uwagę te wszystkie fakty można spokojnie stwierdzić, że samochody elektryczne to technologia warta inwestycji. Im większy popyt, tym większego postępu zarówno pojazdów, jak i związanych z nimi infrastruktury możemy się spodziewać. Nie należy jednak zapominać, że samochody elektryczne wypadają lepiej tylko w porównaniu z tymi spalinowymi – są więc dobrą opcją wtedy, gdy koniecznie musimy korzystać z tego typu pojazdów. Korzystanie z komunikacji miejskiej, chodzenie pieszo czy poruszanie się rowerem zawsze będzie lepsze dla planety, pod względem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Źródła:

https://www.eea.europa.eu/publications/electric-vehicles-from-life-cycle

https://www.eea.europa.eu/articles/electric-vehicles-a-smart