Metan jest jednym z gazów cieplarnianych i jeśli kiedyś o nim słyszeliście, to prawdopodobnie w kontekście śladu węglowego wołowiny, lub ciekawostek na temat uwalniania go do atmosfery przez krowy. Temat metanu tego skąd się bierze jest jednak znacznie bardziej obszerny.
Jaki wpływ na globalne ocieplenie ma metan?
Jako gaz cieplarniany, metan jest o wiele silniejszy od dwutlenku węgla – może zatrzymać w atmosferze nawet 28 razy więcej ciepła. Z tego powodu, nawet przy znacznie mniejszych emisjach w porównaniu do CO2, w sporym stopniu przyczynia się do ocieplenia klimatu. Według profesora Freda Kruppa z Environmental Defense fund, metan odpowiada nawet za 25% ocieplenia, którego obecnie doświadczamy.
Dzieje się tak poniewaz właściwości chemiczne tego związku pozwalają mu bardzo efektywnie zatrzymywać ciepło. Chociaż utrzymuje się on w atmosferze znacznie krócej niż dwutleniek węgla (około 10 lat), liczba źródeł metanu sprawia, że i tak jest on sporym problemem dla klimatu.
Metan przedostaje się do atmosfery na wiele różnych sposobów.
Naukowcy szacują, że około 40% emisji metanu pochodzi ze źródeł naturalnych takich jak bagna i mokradła. Pozostała część trafia do atmosfery za sprawą działalności człowieka, z czego sporo, bo około 40% przypada na rolnictwo, w tym hodowlę bydła.
Innym źródłem metanu sa także wycieki wprzy wydobyciu i transporcie ropy i gazu ziemnego. Duże ilości tego gazu cieplarnego przedostają się do atmosfery przez nieszczelności w pompach oraz rurach. Probem ten jako źródło emisji jest często przeoczany. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych, ilość metanu, która uwalnia się do atmosfery w ten sposób, jest nawet 60% wyższa niż szacował rząd. W sumie sektor energetyczny jest odpowiedzialny za około jedną czwartą całych antropogenicznych emisji metanu.
Metan trafia do atmosfery równiez za sprawą rozkładu materii organicznej na wysypiskach śmieci. Zjawisko to można jednak obrócić w korzyść – w niektórych miejscach za pomocą specjalnej infrastruktury można zbierać gaz powstający na wysypiskach i przetworzyć go na biopaliwo. Okazuje się również, że odpady mogą być źródłem metanu również poza wysypiskami. Naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego zbadali efekty, jakie miałoby wystawienie na promieniowanie słoneczne plastiku zanurzonego w słonej wodzie. Okazało się, że sporo tworzyw sztucznych emitowało w takich okolicznościach metan. Choć wyniki te zostały uzyskane w warunkach laboratoryjnych, być może również i plastik pływający w oceanach jest źródłem emisji.
Stężenie metanu w atmosferze podwoilo się od 1750 roku za sprawa działalności człowieka. Przeciwdziałanie dalszym jego emisjom jest istotną częścią rozwiązania problemu antropogenicznych gazów cieplarnianych, nawet jeśli nie występuje on tak powszechnie jak dwutlenek węgla.
Źródła:
https://www.nationalgeographic.com/environment/global-warming/methane/
https://letstalkscience.ca/educational-resources/stem-in-context/cows-methane-and-climate-change