Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Czy elekryczne samoloty i superszybkie pociągi zdominują w przyszłości transport?

data

28 lis 2020

autor

Berenika Zemanek

Czy elekryczne samoloty i superszybkie pociągi zdominują w przyszłości transport?

Samoloty pasażerskie są odpowiedzialne za około 2 lub 3% światowych emisji CO2. Zminimalizowanie tej ilości jest niezwykle ważne z uwagi na coraz szybciej zwiększającą się liczbę pasażerów. Za tak wysokim zainteresowaniem usługami branży lotniczej stoi kilka zjawisk, z którymi trudno jest walczyć. Czy są możliwe zmiany w samym systemie, które pozwolą na zmniejszenie jego szkodliwości dla planety?

Gdzie się podziały elektryczne samoloty?

Takie pytanie może się nam nasuwać z uwagi na coraz większą popularność elektrycznych samochodów. Samoloty są jednak bardziej problematyczne z uwagi na baterie. Nawet te najbardziej zaawansowane są w stanie przechować 30 razy mniej energii w przeliczeniu na kilogram niż paliwo lotnicze. Oznacza to, że bateria zdolna pomieścić taką samą ilość energii, co paliwo potrzebne na lot, byłaby zbyt ciężka, by zasilana nią maszyna oderwała się od ziemi. Co więcej, podczas lotu paliwo jest spalane, a zatem zmniejsza się jego ilość i waga, czego nie da się powiedzieć o bateriach i co mogłoby być problematyczne choćby przy lądowaniu. Nawet jeśli baterie przyszłości staną się na tyle wydajne, by mogły zasilać samoloty, ich opracowanie utrudniałyby też niezwykle rygorystyczne zasady bezpieczeństwa. 

Z tego powodu nieprędko doświadczymy zielonych lotów pasażerskich, jednak mniejsze maszyny napędzane elektrycznością już istnieją. Jedna z nich została wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych, jej rozpiętość skrzydeł wynosi około 10 metrów i może latać na jednym ładowaniu przez około godzinę. Na całym świecie ponad 200 start-upów pracuje obecnie nad podobnymi rozwiązaniami.

Jeśli nie elektryczne… to może hybrydowe?

W oczekiwaniu na pojawienie się bardziej wydajnych baterii możemy pracować nad samolotami hybrydowymi. Airbus, Rolls-Royce i Siemens są właśnie na drodze opracowania technologii, która w wydajny sposób łączyłaby obecnie używany napęd z tym elektrycznym. Hybrydowe samoloty miałyby się stać rzeczywistością do roku 2030. 

Innym rozwiązaniem mogłaby być współpraca linii lotniczych i kolei.

Raport opracowany na podstawie analiz trasy łączącej Londyn i Paryż zaproponował interesujący system. Miałby on ściśle łączyć sieć transportu lotniczego i kolejowego – samoloty mogłyby na określonych trasach zostać zastąpione koleją wysokiej prędkości, powstałą we współpracy z przewoźnikami. Pociągi kursowałyby między lotniskami, a skutecznie wprowadzone rozwiązanie mogłoby być wygodne i przyjazne dla środowiska. Byłoby ono dobrą odpowiedzią szczególnie w obliczu faktu, że wielu lotów nie da się zastąpić pociągami.

Chociaż istnieje szereg rozwiązań, dzięki którym branża lotnicza stałaby się mniej szkodliwa dla środowiska, nie możemy na nie liczyć w najbliższych latach. Jako pasażerowie, możemy jednak starać się wybierać przyjaźniejsze dla planety sposoby podróżowania, gdy tylko jest to możliwe.

Źródła:

Givoni, M., 2005. Aircraft And High Speed Train Substitution: The Case For Airline And Railway Integration. Dostępne w: <https://www.researchgate.net/publication/295719646_Aircraft_and_high_speed_train_substitution_the_case_for_airline_and_railway_integration> .

2008. How To Reduce Flights By Boosting Alternatives. Dostępne w: <https://bettertransport.org.uk/sites/default/files/research-files/08.10.13.alts_to_aviation_summary.pdf>  .

Pipistrel-usa.com. 2017. Pipistrel ALPHA ELECTRO Information Pack. Dostępne w: <https://www.pipistrel-usa.com/wp-content/uploads/2018/03/Pipistrel-Alpha-ELECTRO-Information-Pack.pdf>  .

Schafer, A., Barrett, S., Doyme, K., M. Dray, L., Gnadt, A., Self, R., O’Sullivan, A., Synodinos, A. and Torija, A., 2018. Technological, Economic And Environmental Prospects Of All-Electric Aircraft. Dostępne w: <https://www.nature.com/articles/s41560-018-0294-x>  .

Schoolov, K. and Evers, A., 2019. Why We Don’t Have Electric Planes Yet. Dostępne w: <https://www.cnbc.com/2019/12/20/electric-planes-where-are-they.html> .

Walker, D., 2019. Electric Planes Are Here – But They Won’t Solve Flying’s CO₂ Problem. Dostępne w: <http://theconversation.com/electric-planes-are-here-but-they-wont-solve-flyings-co-problem-125900>  .