Zrównoważony transport musi stać się bardziej konkurencyjny

Wiele z nas leciało samolotem przynajmniej raz w życiu, nie robiliśmy tego przecież z chęci zaszkodzenia naszej planecie. Ten środek transportu jest po prostu szybki, wygodny i co najważniejsze – tani w porównaniu z innymi. W wielu przypadkach lot międzynarodowy lub nawet krajowy może się przecież okazać bardziej opłacalny niż chociażby pociąg. Według danych zebranych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych, w 2017 roku cena przeciętnego połączenia lotniczego w dwie strony była o 63% niższa niż w 1995 roku (z uwzględnieniem inflacji). 

Gdyby zamienniki w postaci pociągów czy autobusów mogły lepiej konkurować z ofertą linii lotniczych, z pewnością zachęciłoby to wiele osób do przyjaźniejszej dla planety metody podróżowania. Jednym z głównych problemów stojących na drodze jest jednak brak podatków na paliwo lotnicze na trasach międzynarodowych. Zmiana w tym zakresie leży zatem w rękach decydentów – polityków i instytucji.

Carbon offsets – czy wykupywanie neutralizacji śladu węglowego ma sens? 

W 2016 roku 68 krajów podpisało porozumienie o redukcji emisji CO2 pochodzących z branży lotniczej. Nie oznacza to jednak zapowiedzi radykalnych ograniczeń emisji przez samoloty – sygnatariusze będą co prawda pracować nad zwiększeniem wydajności energetycznej każdego lotu, jednak głównym sposobem redukcji emisji będzie inwestowanie w zmniejszenie ich w innych obszarach. Neutralizacja śladu węglowego lotu, jaką może wykupić także pojedynczy pasażer, działa na podobnej zasadzie – nasze pieniądze przeznaczane są zwykle na projekty redukujące emisje, takie jak odnawialne źródła energii. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto zadbać o neutralizowanie śladu węglowego. Jednak najlepszą gwarancją minimalnego wpływu na środowisko jest po prostu unikanie podróży samolotem, jeśli tylko jest to możliwe.

Nasze indywidualne wybory związane z lataniem są ważne, jednak szkody, jakie branża lotnicza wyrządza środowisku, to problem wynikający w znacznej części z ukształtowania globalnego systemu ekonomicznego. Świadczy o tym chociażby poruszony wcześniej problem dotyczący cen transportu. Dlatego powinniśmy ostrożnie podchodzić do ‘piętnowania’ osób korzystających z samolotów, zwłaszcza jeśli nie mają one innego wyboru. Temat odpowiedzialności indywidualnej i ponoszonej przez instytucje poruszamy również w tym tekście.

Źródła:

https://www.itf-oecd.org/cop25-transport-climate-actions

https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/student-commutes-1000-miles-poland-6521028

https://www.independent.co.uk/student/student-commutes-to-university-of-london-from-poland-to-save-money-on-accommodation-rent-a6670016.html

https://www.cnbc.com/2017/12/07/boeing-ceo-80-percent-of-people-never-flown-for-us-that-means-growth.html

https://bettertransport.org.uk/sites/default/files/research-files/08.10.13.alts_to_aviation_summary.pdfhttps://www.sustainability.vic.gov.au/You-and-your-home/Live-sustainably/Transport-and-travel/Air-travel-and-carbon-offsetting