Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Kiedyś był recykling, teraz czas na upcycling

data

23 maj 2022

autor

Gabriela Adamczyk

Kiedyś był recykling, teraz czas na upcycling

Mamy problem z nadprodukcją odpadów – to fakt. Nasze rzeczy stają się śmieciami coraz szybciej i  ich coraz więcej. Już wiemy, że recykling to za mało. Czy upcycling może nas uratować?

Nadprodukcja odpadów

Weź, zużyj, wyrzuć – to schemat, który dominuje w naszym myśleniu o rzeczach. Według statystyk GUS, w  2020 roku w Polsce zebrano łącznie 13,1 milionów ton odpadów, z tego do odzysku nadawało się 59%. 

Zanieczyszczone środowisko to jeden z negatywnych skutków powstawania takiej ilości śmieci. Istotnym aspektem są również emisje gazów cieplarnianych. Ślad węglowy, na który wpływ ma generowanie odpadów, zależy od tego, w jaki sposób są one transportowane, składowane i przetwarzane. Szacuje się, że w latach 1995-2017 emisje w wyniku produkcji odpadów w Unii Europejskiej spadły o 42%, ale nadal wynoszą ponad 130 milionów ton CO2eq. 

Co możemy z tym zrobić? 

Na skalę światową – niewiele. Problem gospodarowania odpadami to wada systemowa, którą trwale i skutecznie mogą zmienić tylko regulacje wprowadzone przez rządy. 

Niemniej jednak, możemy wpłynąć na indywidualną liczbę wytwarzanych odpadów, a przy okazji świadomość ekologiczną otaczających nas ludzi. W jaki sposób? Pielęgnując, naprawiając, odnawiając i dając drugie życie. 

Co to jest upcykling?

Upcykling to nic innego, jak przywracenie do żywych rzeczy, które nie nadają się do użytku. W przeciwieństwie do recyklingu, nie potrzeba do tego specjalnej technologii, dzięki czemu zminimalizowane zostaje zużycie energii i emisje gazów cieplarnianych. Przetworzyć można niemalże wszystko (w granicach naszego bezpieczeństwa!). Nie potrzebujemy do tego specjalnego sprzętu – wystarczy wyobraźnia. 

Czy śmieci to materiał na sztukę?

Wartość upcyklingu to nie tylko potencjał użytkowy. Coraz więcej artystów_ek sięga po śmieci i wykorzystuje je jako materiał artystyczny.

Art Upcykling to galeria, która promuje sztukę i twórcze podejście do odpadów, aby inspirować ludzi nie tylko do życia w zgodzie z ideą zero waste, ale również opowiedzieć o współczesnych problemach.

Twórcy dostrzegają czy też wyczuwają wiele zjawisk w zalążku, wyrażają tęsknoty, komentują, antycypują trendy. Bacznie obserwują, przetwarzają obrazy, intuicyjnie poszukują nowych narzędzi i środków – w procesie tworzenia w sposób naturalny malują „co w trawie piszczy” i podsuwają sprytne rozwiązania. Są krok do przodu, a my chcemy zajrzeć im przez ramię – czytamy na stronie art.upcykling.pl/

Z inicjatywy Art Upcyklingu powstał wyjątkowy, wirtualny salon sztuki prezentujący dzieła wielu artystów_ek, dla których upcycling jest formą artystycznej ekspresji. Ostatnia edycja zebrała ponad 75 prac. Jedynymi z wystawców_czyń byli Robert Dudek, Marcin Bober, Grzegorz Klatka i Monika Kłak, których obrazy i rękodzieła można było podziwiać w Strefie Sztuki oraz Przestrzeni Partnerskiej Carbon Footprint Summit 2021.