Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Na czym polega zrównoważona mikromobilność?

data

14 lut 2022

autor

Gabriela Adamczyk

Na czym polega zrównoważona mikromobilność?

Rozwój elektromobilności to nie tylko samochody osobowe. Od kilku lat w przestrzeni miejskiej pojawia się coraz więcej elektrycznych jednośladów do wypożyczenia na minuty. Tak zachęca się mieszkańców_ki do wybierania niskoemisyjnych środków transportu.

 

Czym jest mikromobilność?

To oczywiste, że aby zachęcić społeczeństwo do zrezygnowania z poruszania się samochodem potrzebujemy alternatywy i właśnie nią jest mikromobilność.To dwu- lub trzykołowe pojazdy napędzane elektrycznie albo manualnie – od rowerów, przez skutery, aż po najbardziej popularne w ostatnim czasie hulajnogi. 

O ile jednoślady bez wspomaganego napędu są świetną opcją na krótkie dystansy, lekkie pojazdy zasilane elektrycznie pozwoliły na zwiększenie i wydłużenie tras, które można pokonać bez samochodu. Dzięki małej masie te środki transportu umożliwiają bezproblemowe poruszanie się po wąskich czy zatłoczonych ulicach, a w dodatku przyczyniają się do zmniejszania ilości szkodliwych spalin i redukują ślad węglowy podróży.

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna?

Kto mieszka w większym mieście, ten z pewnością zauważył, że rynek elektrycznych hulajnóg kwitnie. Te jednoślady można spotkać niemal wszędzie, a żeby z nich skorzystać często wystarczy tylko aplikacja. 

Hulajnogi wypożyczane na minuty mają wiele plusów: są przystępne cenowo (czasem może nas to kosztować mniej niż bilet na autobus), nie musimy martwić się ich ładowaniem, są proste w obsłudze, a całym przejazdem możemy zarządzać z poziomu telefonu.

Zrównoważony rozwój według TIER

Jedną z firm dbających o lepszy dostęp do mikromobilności jest TIER, z której hulajnóg korzystają mieszkańcy_ki aż 150 różnych miast na świecie. 

Z badań w Londynie wynika, że ponad 35% emisji CO2 jest spowodowane transportem. Największy udział to oczywiście przejazdy samochodami. Z naszych badań wynika, że dzięki naszym usługom udało się przekonać co szóstego użytkownika samochodu do przesiądnięcia się na hulajnogęzdradziła nam Patrycja Drobot z firmy TIER podczas panelu Miasto 2030 na Carbon Footprint Summit 2021.

TIER to firma, która dba o to, aby ich rozwój szedł w parze z działaniami prośrodowiskowymi i celami zrównoważonej przyszłości. W 2020 roku zadeklarowali neutralność klimatyczną, która związana jest nie tyle z kwestią ładowania hulajnóg, co również procesami produkcji, eksploatacji i transportu. TIER bardzo dokładnie kontroluje swoje emisje, ale także generowanie odpadów. W ramach dodatkowej kompensacji swojego śladu węglowego, firma zobowiązała się do ochrony lasów na terenie Europy i Amazonii. Przed wylesianiem już dziś chroni 6000 ha lasów deszczowych. Właśnie za te działania nagrodziliśmy TIER statuetką podczas II edycji Carbon Footprint Challenge Awards w kategorii Transformacja Roku.

Troska o środowisko i wspólne bezpieczeństwo 

Rozwojowi mikromobilności przyświeca wspólny cel – stop zakorkowanych miastom, stop szkodliwym spalinom, stop niebezpieczeństwu na drogach.


Troska to wartość, którą zespół TIER ma w swoim DNA, dlatego aktywnie działają, aby uświadamiać ludzi o bezpiecznej jeździe. Jedną z takich akcji jest specjalny tor przeszkód, którego stacje są punktem informacji na temat środków ostrożności, o które należy dbać podczas korzystania z hulajnóg. Mogliście go sprawdzić podczas szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit 2021. TIER jako partner wydarzenia zadbał o to, aby ślad węglowy podróży naszych prelegentów_ek również był mniejszy i udostępnił naszym gościom_niom swoje hulajnogi za darmo!