Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Wzrost średniego poziomu morza czyli poważne następstwa „niewielkiej” zmiany

data

18 cze 2020

autor

carbonfootprint_dev

Wzrost średniego poziomu morza czyli poważne następstwa „niewielkiej” zmiany

Od 1880 roku średni poziom morza podniósł się o około 23 cm i w zależności od prognozy do roku 2100 może się podnieść o od 59 cm do nawet 2 m. Taki wzrost nie kojarzy się jednak z apokaliptycznymi wizjami zatopionych miast. Choć nie jest to intuicyjne, nawet stosunkowo niewielka zmiana w średnim poziomie morza jest w stanie spowodować poważne zagrożenie dla wielu regionów.

Wzrost średniego poziomu morza nie oznacza równego wzrostu wszędzie.

Jest to jedno z najczęstszych błędnych przekonań dotyczących tego problemu. Morza i oceany to znacznie bardziej skomplikowany system niż naczynia z wodą, w których objętość wody rozkłada się równomiernie. Czynniki takie jak wiatry, prądy morskie, temperatura, czy nawet kształt linii brzegowej i dna morskiego wpływają na poziom wody.

Z tego powodu, kiedy mówimy na przykład o wzroście średniego poziomu morza o 50 cm, nie oznacza to, ze dokładnie taki wzrost nastąpi na całym świecie. W niektórych miejscach dojdzie do spadku, ale w innych woda podniesie się o wiele wyżej niż zakłada średnia wartość. 

Jakie będą konsekwencje tego problemu i kogo one dotkną?

Dokładna skala zagrożenia jest podobnie trudna do przewidzenia jak konkretna wartość wzrostu poziomu morza w najbliższych dekadach. Jedna z prognoz, która zakłada, że emisje CO2 nie zostaną ograniczone w wystarczającym stopniu do 2050 roku, mówi o zagrożeniu wzrostem poziomu morza o co najmniej 50 cm dla ponad 570 nadmorskich miast na całym świecie. Łączna populacja, którą dotknie ten problem to około 800 milionów osób.

Problemy wynikające z tego wzrostu mogą się różnić w zależności od miejsca – dla niektórych regionów niebezpieczna może okazać się erozja, w innych rolnictwo ucierpi w skutek zanieczyszczenia gleby słoną wodą. Wspólnym mianownikiem będą jednak powodzie – nie chodzi jednak tylko o permanentne zalanie wodą pewnych obszarów. Sezonowe powodzie, których siłę uderzenia zwiększa wyższy poziom morza i coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe już są utrapieniem w wielu miejscach na świecie. W 2012 roku Huragan Sandy uderzając w Nowy Jork spowodował powódź która dotknęła około 90 000 budynków i przyczyniła się do przerw w dostawach prądu dla 2 milionów osób. 

Pośród regionów zagrożonych znacznym wzrostem poziomu morza znajdują się nie tylko gęsto zaludnione obszary oraz miejsca o dużym znaczeniu dla gospodarki, ale także lokalizacje o ogromnej wartości historycznej i kulturalnej. Jednym z takich miejsc jest Wenecja która znajduje się jedynie około 90 cm nad obecnym poziomem morza i która już teraz regularnie doświadcza podtopień zagrażających znajdującym się tam zabytkom.

Źródła:

https://www.nationalgeographic.com/environment/global-warming/sea-level-rise/

https://www.c40.org/other/the-future-we-don-t-want-staying-afloat-the-urban-response-to-sea-level-rise

https://www.earthobservatory.sg/faq-on-earth-sciences/why-will-sea-level-rise-not-be-same-everywhere

https://www.skepticalscience.com/sea-level-rise.htm

https://www.skepticalscience.com/Tuvalu-sea-level-rise.htm

https://www.researchgate.net/publication/225783316_Global_change_and_relative_sea_level_rise_at_Venice_What_impact_in_term_of_flooding