Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Wzrost poziomu morza – dwa zjawiska, które maja na niego wpływ

data

16 cze 2020

autor

carbonfootprint_dev

Wzrost poziomu morza – dwa zjawiska, które maja na niego wpływ

Wzrost poziomu morza jest istotnym wyznacznikiem postępowania zmiany klimatu, z tego powodu jest często obierany za cel przez wszelkiego rodzaju sceptyków. Niestety, mimo prób umniejszenia wagi tego problemu, dotknie on nas na wiele sposobów już w niedalekiej przyszłości. Watro zatem mieć świadomość jakie zjawiska maja na niego wpływ oraz jakie błędne przekonania funkcjonują na jego temat.

Zjawiskiem leżączym u podstaw podnoszenia się poziomu mórz jest oczywiście wzrost temperatur spowodowany antropogeniczną emisją gazów cieplarnianych. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że wzrost ten jest odpowiedzialny za dwa zjawiska wpływające na oceany

Pierwszym z nich jest topniejący lód, a rodzaj lodu ma spore znaczenie

Lód, który ma wpływ na wzrost poziomu morza to ten znajdujący się w lodowcach lub pokrywie lodowej w miejscach takich jak Grenlandia czy Antarktyda. Rosnące temperatury przyspieszają jego topnienie do takiego stopnia, że tempo jego uzupełniania nie nadąża a objęctość pokrywy maleje.

Ważny w tym kontekście jest jednak fakt iż lód ten znajduje się na lądzie a nie jest zanurzony w oceanach. Dlaczego jest to istotne? Jednym z argumentów mających na celu podparcie mitu, że topnienie lodu nie wpływa na poziom mórz jest prosty eksperyment, w którym umieszczamy kostkę lodu w szklance wody. Wraz z jej topnieniem, poziom wody w szklance nie zmienia się. Dzieje się tak jednak za sprawą prawa Archimedesa – poziom wody w szklance zmienia się wcześniej, w momencie gdy umieszczamy w niej kostkę lodu, a nie podczas jej topnienia. To samo dzieje się w oceanach – spływa do nich woda, która do tej pory była zamknięta w lądolodach, lub wpadają do nich odkruszone kawałki lodu, które następnie topnieją. Doświadczenie ze szklanką i lodem niczego zatem nie dowodzi.

Innym zjawiskiem podnoszącym poziom morza jest nagrzewanie się wody

Woda jest w stanie zaabsorbować znaczną ilośc ciepła przy stosunkowo niewielkim wzroście jej temperatury. Nasze oceany pochłonęły ogromną część energii cieplnej spowodowanej emisją gazów cieplarnianych – według niektórych szacunków może to być nawet 90%.

Nie oznacza to jednak, że temperatura wody się nie podniosła – wręcz przeciwnie, w 2018 roku zanotowano rekordowe ocieplenie oceanów. Ten wzrost temperatury wpływa na poziom mórz ze względu na inną właściwość wody – zwiększa ona swoją objętość wraz z z ogrzewaniem się, co zarazem podnosi poziom oceanów.

Źródła:

https://www.nationalgeographic.com/environment/global-warming/sea-level-rise/

http://www.global-greenhouse-warming.com/melting-ice-and-sea-levels.html

https://www.climate.gov/news-features/understanding-climate/climate-change-ocean-heat-content

https://www.skepticalscience.com/sea-level-rise.htm

https://www.skepticalscience.com/sea-level-rise-intermediate.htm

https://skepticalscience.com/Sea-level-rise-due-to-floating-ice.html