Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Szara woda – czym jest i dlaczego warto poświęcić jej uwagę

data

8 wrz 2020

autor

Paweł Mroczek

Szara woda – czym jest i dlaczego warto poświęcić jej uwagę

Ocieplenie klimatu pociągnie za sobą wiele następstw, a jednym z nich będzie zmniejszający się dostęp do wody. Dane płynące z Europy już dzisiaj są pesymistyczne: problem ten dotyka około 11% populacji a do 2030 roku zmagać się z nim będą mieszkańcy połowy dorzecz na kontynencie. Naturalną konsekwencją będzie rosnąca potrzeba na sprawne sposoby ponownego wykorzystywania wody. Należy więc poświęcić dużo uwagi obszarom naszego zużycia, które można zoptymalizować, a recykling szarej wody to idealny sposób.

Czym jest szara woda? 

Tym mianem określa się wodę zużywaną w domach, spływającą do ścieków z wanien, umywalek czy prysznicy, jednak z wyłączeniem tej używanej w toaletach. Ten rodzaj wody zawiera mniej zanieczyszczeń niż pozostała część ścieków, jest więc duży potencjał do jej ponownego wykorzystania. 

Jak można wykorzystać szarą wodę? 

Naturalnie nie możemy użyć jej ponownie wszędzie. Istnieją jednak procesy które nie wymagają wody o idealnej czystości, na przykład mycie aut czy spuszczanie wody w toalecie. Badania pokazują również, że można ją bezpiecznie wykorzystać do nawadniania części roślin ogrodowych, na przykład drzew. W takim przypadku można dodatkowo zapobiegać odkładaniu się w glebie soli poprzez okazjonalne używanie czystej wody. Poddawana obróbce szara woda okazuje się również zdatna do nawadniania upraw przeznaczanych na paszę. Nie jest jednak bezpieczna do podlewania wielu roślin przeznaczonych do spożycia, takich jak warzywa. 

Istnieją już systemy pozwalające na odzyskiwanie szarej wody na poziomie gospodarstwa domowego, które testują kraje takie jak Niemcy, Wielka Brytania czy Cypr.  

Ponieważ jednak w szarej wodzie znajdują się zanieczyszczenia, każde tego typu rozwiązanie musi brać pod uwagę bezpieczeństwo, i być zgodne z regulacjami. Ponadto, w niektórych miejscach wykorzystywanie szarej wody nie jest zgodne z prawem – nie pozwalają na to na przykład niektóre stany w Ameryce Północnej.

Co może dać nam recykling szarej wody?

Szarej wody nie da się wykorzystać do wszystkiego a jej odzyskiwanie wiąże się z regulacjami i ograniczeniami. Czy zatem jest to gra warta świeczki?  

Zgodnie ze statystykami, w Stanach Zjednoczonych około jednej trzeciej zużycia wody gospodarstw domowych przypada na nawadnianie ogrodów. Szara woda stanowi natomiast od 50 do nawet 80% zużycia, a wartości te nie różnią się zapewne znacznie w innych krajach rozwiniętych. Widoczne są zatem ogromne możliwości do recyklingu. Jak konkretnie na odpowiedniemu wykorzystywaniu wody możemy skorzystać my i środowisko? Co jest potrzebne do prawidłowego odzyskiwania szarej wody? Te tematy porusza kolejny tekst.

Źródła:

https://digitalcommons.usu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1001&context=extension_curnat

https://ec.europa.eu/environment/integration/research/newsalert/pdf/200na6_en.pdf

https://www.researchgate.net/publication/7657082_Greywater_recycling_systems_in_Germany_-_Results_experiences_and_guidelines

https://ec.europa.eu/environment/water/pdf/water_reuse_factsheet_en.pdf