Nowe rodzaje betonu

Wielu upatruje rozwiązania problemu w stworzeniu nowych rodzajów betonu, a szczególna uwagę poświęcają cementowi. Jest to bowiem składnik odpowiedzialny za najwięcej emisji. Jednym z obiecujących innowacji jest ‘biocement’ opracowywany przez amerykański star-up BioMason. Firma opracowuje metodę produkowania cementu, która wykorzystuje mikroorganizmy. Według producenta, proces może odbywać się w temperaturach znacznie niższych niż w przypadku konwencjonalnego budulca, co pozwala zaoszczędzić energię. Ponadto, w przeciwieństwie do ‘tradycyjnego’ cementu, biocement nie powstaje w wyniku uwalniających znaczne ilości dwutlenku węgla reakcji chemicznych.

Przy temacie betonu, warto również wspomnieć, że innowacje w jego produkcji mogą również wspomóc walkę z zanieczyszczeniami powietrza. W 2015 roku na Expo w Milanie pokazany został prototyp ażurowej fasady budynku. Została ona stworzona ze specjalnej mieszanki betonu, zawierającej tlenek tytanu(IV), która pod wpływem światła UV reaguje rozbijając cząsteczki tlenku azotu (jednego ze składników zanieczyszczeń powietrza), które mogą zostać później spłukane wraz z deszczem. Podobną technologię można też zastosować przy budowie dróg i chodników.

Materiały, które mogą zastąpić beton

W oczekiwaniu na upowszechnienie się nowych rozwiązań, możemy przyjrzeć się materiałom, które mamy do dyspozycji już teraz. Jednym z nich są bele słomy – choć nie brzmi to nowocześnie, połączenie słomy i gliny wykorzystuje się także obecnie do budowy domów. Materiał ten jest zdatny do recyklingu i ma niski ślad węglowy. Ponadto, często da się go pozyskać z lokalnych źródeł. Innym interesującym rozwiązaniem jest beton konopny, powstający z mieszanki włókien konopi i spoiwa na bazie wapna. Jest on lekki, wytrzymały i dobrze izoluje. 

Tych materiałów nie da się, oczywiście, wykorzystać na każdej budowie i każdy z nich ma swoje słabsze strony. Przy budowie domu ze słomy i gliny, trzeba chronić materiały przed ogniem i wilgocią, a zarówno słoma jak i beton konopny wymagają dodatkowo konstrukcji nośnej. W niektórych miejscach, ich wykorzystanie może także nie być przewidziane w kodeksie budowlanym.

Budownictwo powinno starać się odchodzić od konwencjonalnego betonu, niezależnie czy stanie się to z wykorzystaniem najnowszych technologii, czy dobrze znanych sposobów. Zasoby naszej planety są przecież ograniczone, a nic nie wskazuje na to, by zapotrzebowanie  na nowe budynki miało zmniejszyć się w najbliższej przyszłości.

Źródła:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780081000380000068

http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-a033f57a-cecf-4b69-9a91-979cb67122a9

http://www.americanlimetechnology.com/what-is-hempcrete/

https://www.researchgate.net/publication/263162118_Smog-eating_concrete_a_new_technology_for_better_cities

https://www.vice.com/en_us/article/mgbbnb/why-isnt-smog-gobbling-concrete-more-popular