Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Recykling elektrośmieci – problemy i możliwości

data

1 paź 2020

autor

Paweł Mroczek

Recykling elektrośmieci – problemy i możliwości

Elektrośmieci Zawierają wiele toksycznych substancji, groźnych dla zdrowia i środowiska. Jadnak znajdują się w nich też materiały, które można odzyskać i wykorzystać ponownie. Jaki potencjał do ma recykling elektrośmieci? Czy istnieją sposoby na zredukowanie ich szkodliwego wpływu na planetę?

Zmniejszając ilość wyrzucanej elektroniki zmniejszymy jej negatywny wpływ na środowisko.

Niestety obecne trendy panujące na ryknu elektroniki nie sprzyjają takim postanowieniom. Jest to szczególnie widocze na rynku smartfonów – pojawiające się z zawrotną prędkością nowe modele dają pokusę by zastąpić nimi nieco starsze, choć zupełnie sprawne urzadzenie. Ceny wielu urządzeń takich jak pralki spadły, ale sprzęt psuje się szybciej niz kiedyś. Jest też coraz trudniejszy, jeśli nie niemożliwy do naprawienia. Wszystko to sprawia, że coraz częściej wyrzucamy elektronikę zastępując ją nową.

Potrzebne są zatem skuteczne działania walczące z negatywnymi praktykami producentów. Pierwsze próby podjęła już Unia Europejska, która w 2019 wprowadziła specjalne przepisy. Od 2021 będą one zobowiązywać producentów do zmiany sposobu projektowania elektroniki tak, aby była bardziej przyjazna konsumentom i środowisku.

Ważne jest również odpowiednie przetwarzanie elektrośmieci.

Odzyskując z elektrośmieci tak dużo materiałów jak to tylko możliwe i wykorzystując je ponownie, również można zmiejszyć nagatywny wpływ elektroniki na środowisko. Tymi najczęściej odzyskiwanymi materiałami są na ten moment metale takie jak miedź czy aluminium oraz plastik i szkło. Bardzo cennym materiałem ktyjącym się elektrośmieciach jest złoto – aż 10% jego światowych zasobów zużywa się przy produkcji elektroniki. Co ciekawe niektóre szacunki sugerują, że tona odpadów elektroniki może zawierać więcej złota niż tona rudy tego metalu 

Żeby recykling miał znaczenie, musi być brany pod uwagę już przy projektowaniu urządzeń.

Wiele materiałów znajdujących się w elektronice jest pozyskiwane z ogromnym kosztem dla środowiska, ich ponowne wykorzystanie jest więc niezwykle ważne. Jest tak na przykład w przypadku metali ziem rzadkich – ich wydobywanie szkodzi środowisku, pochłania ogromne ilości energii i jest bardzo kosztowne. Niestety obecnie jedynie około 1 procent z jest odzyskiwany głównie ze smartfonów, ponadto, wymaga to skomplikowanych procesów chemicznych. 

Z im większą nowinką technologiczną mamy do czynienia, tym trudniej o recykling. Przykładem znowu są tutaj smarfony – sposób w jaki są zaprojektowane i skonstruowane nie bierze pod uwagę tego co stanie się pod koniec ich “życia”. W konsekwencji mnówsto cennych materiałów uwięziona zostaje w elektrośmieciach

Odpowiednie obchodzenie się z elektrośmieciami – zanoszenie ich do specjalnych punktów zbiórki – to obowiązek konsumentów. Jednak to po stronie producentów leży odpowiedzialność za to, by z trafiających tam sprzętów można było odzyskać wszystko co da się użyć ponownie.

Źródła:

https://www.bbc.com/news/business-27253103

https://www.dw.com/en/the-eu-declares-war-on-e-waste/a-51108790

https://cacm.acm.org/magazines/2019/3/234917-electronics-need-rare-earths/abstract

https://www.britannica.com/technology/electronic-waste

https://ec.europa.eu/environment/waste/weee/index_en.htm

https://www.dw.com/en/smart-devices-score-poor-marks-on-recycling/a-51117650

https://www.dw.com/en/5-things-you-need-to-know-about-e-waste/a-47210118

https://www.citylab.com/environment/2019/05/used-electronics-e-waste-landfill-ghana-toxic-technology/590341/