Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

RAPORT IPCC: łagodzenie zmian klimatu jest możliwe, ale musimy zacząć działać już teraz

data

11 kwi 2022

autor

Gabriela Adamczyk

RAPORT IPCC: łagodzenie zmian klimatu jest możliwe, ale musimy zacząć działać już teraz

Trzecia część szóstej odsłony raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) dotyczy mitygacji zmian klimatu i sposobów na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Do jakich wniosków prowadzi konsensus naukowy? 

Opublikowano kolejną część 6. raportu IPCC

Szóstą odsłonę efektów pracy Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) otworzył raport, w którym zdefiniowano przyczynę zmian klimatu na podstawie naukowego konsensusu. Najważniejszym wnioskiem pierwszej części było jednogłośne stwierdzenie, że ocieplenie atmosfery, lądów i oceanów ma charakter antropogeniczny, czyli jest efektem działań człowieka. 

Kolejna część raportu dotyczy oceny konsekwencji globalnego ocieplenia. Eksperci IPCC zdiagnozowali obszary najbardziej narażone na katastrofy klimatyczne, jak susze, powodzie i pożary. 

Trzecia część 6. raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu poświęcona została mitygacji zmian klimatycznych. 

Co to jest mitygacja zmian klimatu? 

Oprócz działań adaptacyjnych, szósty raport IPCC zwraca uwagę na działania łagodzące skutki zmian klimatu, które bezpośrednio związane z są ograniczaniem i wychwytywaniem emisji gazów cieplarnianych (tzw. mitygacja).

Najważniejsze wnioski trzeciej części 6. raportu IPCC 

Ostatnie lata są rekordowe pod względem antropogenicznych emisji CO2. W 2021 roku ilość uwolnionych do atmosfery gazów cieplarnianych przez ludzkość wyniosła 36.6 miliardów ton. 

IPCC ostrzega: nie jesteśmy na dobrej drodze do zatrzymania ocieplenia planety na poziomie 1.5°C

Według scenariuszy Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu świat musi osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku, aby nie przekroczyć niebezpiecznego progu. Inaczej, globalne ocieplenie będzie nadal postępować. 

Obecna dekada to ostatni dzwonek 

Neutralność klimatyczna do 2050 roku jest możliwa, jeżeli natychmiastowo i radykalnie ograniczymy emisje we wszystkich sektorach w ciągu najbliższej dekady. 

Czy są na to szanse? Okazuje się, że tak. 

Według trzeciej części raportu IPCC mamy wszystkie narzędzia, które są nam potrzebne, aby zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o połowę już do 2030 roku. 

Obszary, w których należy wprowadzić natychmiastowe zmiany to:

  • konsumpcja i usługi, 
  • energia, 
  • użytkowanie ziemi, 
  • przemysł, 
  • transport, 
  • budownictwo, 
  • urbanizacja. 

Ograniczenie emisji jest możliwe, dzięki technologii 

Paliwa kopalne dają nam popalić. Kupujemy je od Rosji, finansując w ten sposób jej machinę wojenną, mordującą niewinnych ludzi. To tu i teraz. Na dłuższą metę destabilizujemy zaś system klimatyczny, co może skutkować równie paskudnymi, o ile nie gorszymi, konsekwencjami – powiedział Marcin Popkiewicz, ekspert w dziedzinie wiedzy o klimacie i energetyce

Niezależnie od tego, czy naszą motywacją jest pokój w naszych granicach, czy bezpieczeństwo energetyczne, czy dobry bilans handlowy, czy pozbycie się smogu, czy wreszcie ochrona klimatu – musimy pilnie odejść od paliw kopalnych – dodaje

Jednym z kluczowych działań na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych jest transformacja energetyki i inwestycja w odnawialne źródła energii, które mają zastąpić paliwa kopalne. Pocieszający jest fakt, że koszty energii odnawialnej spadły w ostatnich latach aż o 85%, co sprawia, że wymagane inwestycje w OZE nie będą tak bolesne dla światowej gospodarki. 

Raport podkreśla, że oprócz transformacji energetycznej musimy także skupić się na usuwaniu dwutlenku węgla, który gromadzi się już w atmosferze. To jest możliwe, dzięki technologii wychwytywania i składowania CO2 (CCS). 

Nie można także zapominać o emisjach metanu, które niepokojąco rosną w ostatnich latach.  

Musimy zmienić swój styl życia 

Eksperci IPCC podkreślają, że konieczna jest zmiana dotychczasowego stylu życia, w szczególności konsumpcji. To musi być wspierane przez regulacje systemowe. Konieczne będzie ograniczenie konsumpcji miejsca, upowszechnienie dostępu do odnawialnych źródeł energii, ograniczenie podróży samolotami czy elektryfikacja pojazdów. 

To niełatwy egzamin, biorąc pod uwagę nierówności społeczne na świecie. 10% największych emitentów na świecie to społeczeństwa, które mogą zmniejszać swój wpływ na klimat, nie rezygnując z luksusu i wygody. Z kolei ci, których emisje są najmniejsze, stoją przed ogromnym wyzwaniem.  Działania na rzecz klimatu muszą dotyczyć również poprawy jakości życia krajów rozwijających się. 

Działania na rzecz klimatu są 

 

Jesteśmy na rozdrożu. Decyzje, które podejmujemy teraz, mogą zabezpieczyć przyszłość, która będzie nadawała się do życia. Mamy narzędzia i know-how potrzebne do ograniczenia ocieplenia – powiedział Hoesung Lee, przewodniczący IPCC.

 

Jestem podbudowany działaniami na rzecz klimatu podejmowanymi w wielu krajach. Istnieją strategie, przepisy i instrumenty rynkowe, które okazują się skuteczne. Jeśli zostaną one rozszerzone i zastosowane szerzej i sprawiedliwie, mogą przyczynić się do głębokiej redukcji emisji i pobudzić innowacje – dodał

 

Nad osiągnięciem neutralności klimatycznej pracuje już 826 miast i 103 regiony na świecie. 

źródło: Climate Change 2022: Mitigation of Climate Change. Working Group III Contribution to the IPCC Sixth Assessment Report, The Guardian, Zielona Interia 

Tekst opublikowany w ramach współpracy portalu Świat OZE z Fundacją Carbon Footrpint. Zainteresował Cię temat? Chcesz przeczytać teksty o podobnej tematyce? Wejdź na stronę Świata OZE link