Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Płyta, spodnie, dom. To wszystko powstało z recyklingu

data

9 maj 2022

autor

Katarzyna Nowak

Płyta, spodnie, dom. To wszystko powstało z recyklingu

Po co nam ten recykling? Bo produkujemy zbyt dużo – zbędnych i niezbędnych towarów, jedzenia, ubrań, a w efekcie śmieci. Zamiast tego możemy jednak kupować rzeczy z recyklingu. Nie dość, że przyczyniamy się do postępu technologicznego,  oszczędzamy surowce, ograniczamy ilość odpadów, to stajemy się świadomymi konsumentami. 

Muzyka less waste

Branża muzyczna często angażuje się w rozwiązywanie problemów społecznych i środowiskowych. W jaki sposób? Na przykład zamiast winyla z PVC lub PWC – polichlorku winylu, produkuje płyty z odpadów, np. śmieci wyłowionych z oceanu.

Kilka wytwórni na całym świecie zaczęło interesować się recyklingiem starych winylowych płyt i wykorzystaniu ścinków winylowych. Jedną ze znanych, ale niezależnych wytwórni płytowych, która stara się promować kwestie zrównoważonego rozwoju, jest londyńska Ninja Tune. Więcej informacji o winylach i recyklingu znajdziesz tutaj. 

Płyty to nie wszystko, z recyklingu może być również sprzęt do słuchania muzyki. Na przykład dobrze brzmiący i nieźle wyglądający głośnik ze zużytego akumulatora z roweru elektrycznego. Myślą przewodnią marki Gomi przy tworzeniu nowego systemu nagłośnienia było dobro planety. Marka podaje, że naturalne piękno Ziemi jest przysłaniane ludzkimi odpadami. Dlaczego więc nie wykorzystać ich dla pożytecznego celu? Tym bardziej, że w procesie recyklingu baterii można uzyskać ponad 90% oczyszczonych i gotowych do zasilenia nowego urządzenia surowców. 

Odzież z recyklingu – moda pod znakiem eko

Nie fast fashion, a resposnsible czy sustainable fashion, czyli moda zrównoważona i odpowiedzialna zamiast masowej produkcji kiepskiej jakości ubrań. Przemysł odzieżowy w wielu przypadkach nie jest przyjazny dla środowiska i planety. Do produkcji jednej pary jeansów potrzeba użyć aż około 10 tys. litrów wody! Dlatego nawet duże marki (Gucci, H&M, Levi’s, 4F) włączają się w akcje sprzedaży ubrań z drugiej ręki i rozwijają technologię recyklingu. 

Polska firma Gabrielle już od 25 lat produkuje rajstopy. W ciągu kilku lat z małej rodzinnej firmy przekształciła się w jeden z największych zakładów w Europie. Uruchomiona w zeszłym roku linia now! składa się z rajstop wykonanych w 100% z przędz z recyklingu, co potwierdza certyfikat. Podczas produkcji rajstop zużyto o 90% mniej wody, i wyemitowano o 80% mniej CO2 do atmosfery, niż w przypadku wytworzenia nowego produktu od zera.

Piasek, szkło i dom

Franziska i Mark, założyciele amerykańskiej organizacji Glass Half Full stawali się coraz bardziej sfrustrowani brakiem recyklingu szkła w Nowym Orleanie. Pewnej nocy, przy butelce wina, o której wiedzieli, że wyląduje na wysypisku, opracowali własny plan rozwiązania tego problemu. Postanowili zbierać butelki i przetwarzać je na miał przypominający leżący na plaży piasek. Można z niego zrobić niepowtarzalną mozaikę albo biżuterię. Czytaj więcej o tym projekcie. 

Szklane butelki po piwie i szampanie posłużyły też do stworzenia jadeitowej fasady sklepu w stylu Art déco w Szanghaju. To przykład na zaangażowanie globalnej marki modowej w zazielenienie wizerunku i dobrego kroku w kierunku gospodarki cyrkularnej.

Z kolei kolumbijska firma Woodpecker połączyła plastik pochodzący z recyklingu z pozostałymi łuskami kawy i stworzyła zrównoważone źródło materiału budowlanego. W efekcie powstał domek z łusek kawy i tworzyw z recyklingu.

Chcesz wiedzieć, jak wygląda recykling w Polsce?Zobacz niecodzienne projekty polskich projektantów. 

 

Tekst opublikowany w ramach współpracy portalu Świat OZE z Fundacją Carbon Footrpint. Zainteresował Cię temat? Chcesz przeczytać teksty o podobnej tematyce? Wejdź na stronę Świata OZE link