Możemy dziś czerpać energię ze słońca dzięki farmom fotowoltaicznym lub mikroinstalacjom umieszczonym na budynkach bądź w ich pobliżu. Rozwiązania te mają ogromny potencjał, jednak nie są dla każdego – zajmują przecież sporo miejsca i nie nadają się na każdy budynek. Na szczęście technologia bardzo dynamicznie się rozwija, dzięki czemu pojawia się coraz więcej pomysłów na nowe zastosowania ogniw fotowoltaicznych. W tym tekście przedstawiamy kilka innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym produkcja czystej energii ze słońca może stać się jeszcze bardziej powszechna.
Ogniwa słoneczne na przedmiotach codziennego użytku.
Być może mieliście kiedyś kalkulator zasilany baterią słoneczną. Na podobnej zasadzie można by je umieścić w innych przedmiotach codziennego użytku, takich jak ławki czy stoły, zamieniając je w stacje ładowania, chociażby dla drobnej elektroniki. Projektanci zajmują się takimi rozwiązaniami już od jakiegoś czasu, a wiele ich pomysłów dodatkowo jest przykładami pięknego designu. Holenderska projektantka Marjan van Aubel stworzyła kilka wielokrotnie nagradzanych prototypów właśnie takich obiektów. Jednym z najbardziej znanych jest The Current Table – stół, który dzięki panelom słonecznym służy również jako źródło energii.
Panele słoneczne mogą także znaleźć zastosowanie w przenośnych ładowarkach. Takie urządzenia już teraz są dostępne na rynku i pozwalają zasilić sprzęt elektroniczny, na przykład podczas wyprawy w góry. Sprzęt ten jest na razie tworzony głównie z myślą o turystach, jednak możliwe, że już niedługo wszyscy będziemy korzystać z powerbanków zasilanych dzięki słońcu. Sytuacja, w której w panice szukamy gniazdka, bo rozładowała się nam bateria, będzie mogła tym samym stać się jedynie wspomnieniem.
Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem.
W przyszłości coraz więcej materiałów budowlanych będzie można zastąpić elementami fotowoltaicznymi, co pozwoli na generowanie prądu ze słońca tam, gdzie wcześniej nie było to możliwe. Panele mogłyby zostać zintegrowane z fasadami, świetlikami, podłogami tarasowymi, a nawet oknami. Ważną zasadą w projektowaniu takich rozwiązań już teraz jest poświęcenie jednakowej uwagi wydajności oraz wyglądowi – panele słoneczne nie powinny zaburzać estetyki projektów.
Jedną z istotnych rozwijających się w tym obszarze technologii są transparentne ogniwa. Do tej pory inżynierom udało się stworzenie półprzezroczystych prototypów o realnej sprawności, które nawet w obecnym stadium rozwoju, mogłyby zostać wykorzystane na przykład w witrażach. Udoskonalanie tej technologii w najbliższych latach może przybliżyć nas do możliwości montażu okien generujących prąd elektryczny.
Coraz większa ilość pomysłów na innowacyjne i wszechstronne zastosowania fotowoltaiki składa się na niezwykle ciekawą wizję przyszłości. Jak najszersze wykorzystanie ogniw słonecznych będzie istotną częścią procesu odchodzenia od paliw kopalnych. Co więcej, zapewni nam ono większą niezależność energetyczną, a co za tym idzie wygodę.
Źródła:
https://ecotality.com/best-portable-solar-chargers/
https://www.dezeen.com/tag/marjan-van-aubel/
https://www.solarreviews.com/blog/solar-panel-technologies-that-will-revolutionize-energy-production