Recykling to świetne narzędzie w walce z zanieczyszczeniami powodowanymi przez odpady, zarówno te plastikowe, jak i pozostałe. Sam jeden nie rozwiąże jednak wszystkich problemów. Ograniczenia związane z odzyskiwaniem plastiku opisywaliśmy w poprzednim tekście, a recykling materiałów z pozostałych frakcji również nie jest procesem idealnym. Nie oznacza to, że powinniśmy przestać segregować śmieci, jednak jest niezwykle istotne, by zdać sobie sprawę, że recykling jest jedynie częścią ogromnego wysiłku, jakim jest ograniczenie produkcji odpadów.
Recykling nie może usprawiedliwiać niepotrzebnego tworzenia śmieci
Jeśli musimy wybierać między wyprodukowaniem odpadów, które da się poddać recyklingowi a nieprodukowaniem odpadów w ogóle, to ta druga opcja zawsze będzie lepszym wyborem. Na przykład, jedzenie w domu lub na miejscu w restauracji będzie bardziej przyjazne dla planety niż zamówienie posiłku na wynos, nawet jeśli opakowanie będziemy mogli wyrzucić do frakcji odpadów poddawanych recyklingowi. Ze względu na ograniczenia procesu recyklingu nie możemy mieć pewności, że opakowanie, które wyrzucamy będzie się dało przetworzyć.
Co więcej, nawet gdybyśmy taką pewność mieli, żeby dać naszemu opakowaniu drugie życie, potrzebna jest energia i zasoby, które wiążą się ze śladem ekologicznym. Jednorazowy produkt to obciążenie dla środowiska zarówno za sprawą procesu produkcji, jak i procesu odzyskiwania materiału, a przecież używamy go jedynie przez moment. Produkty wielorazowe, takie jak torby, pojemniki czy butelki, będą lepsze dla środowiska, szczególnie, jeśli zostaną poddane recyklingowi pod koniec swojego „życia”.
Z recyklingu, ale nie zawsze zrównoważone
Woda w jednorazowej butelce z odzyskanego plastiku jest oczywiście lepsza dla planety niż ta w butelce z nowego tworzywa. Regularne korzystanie z takiej wody nie jest jednak bardziej zrównoważoną praktyką niż używanie wielorazowej butelki, kiedy to tylko możliwe (oraz bezpieczne).
Błędne wyobrażenia o recyklingu mogą zniweczyć starania ograniczania ilości odpadów
Zdanie sobie sprawy z ograniczeń recyklingu jest istotne, ponieważ kompletna wiara w ten system może dać nam złudne przeświadczenie, że robimy wszystko co się da, aby zapobiec zanieczyszczeniu środowiska. Jednak obecna wiedza na temat odpadów (zarówno plastiku jak i pozostałych materiałów) prowadzi do prostego wniosku: jedynym sposobem na przeciwdziałanie katastrofie ekologicznej jest produkowanie mniejszej ilości śmieci. Recykling powinien być narzędziem, które uzupełnia szerszy proces ograniczania ilości odpadów – powinniśmy mu poddawać te śmieci, których wytworzenie jest absolutnie konieczne.
Oznacza to potrzebę zmian i transformacji systemowych, ale także zmian w zachowaniach nas jako konsumentów. Powinniśmy unikać produktów jednorazowych czy takich, które wykorzystują zbyt dużo opakowań. Starajmy się też kupować bardziej wytrzymałe przedmioty, które da się naprawić, używać wielorazowych pojemników kiedy to tylko możliwe i poddawać recyklingowi te odpady, których nie dało się w żaden sposób ograniczyć.
Źródła:
https://www.globalcitizen.org/en/content/plastic-alternatives-doing-harm/
https://www.dep.pa.gov/Citizens/RecyclingDisposal/WasteReduction/Pages/default.aspx