Pandemia wywołana przez nowego koronawirusa ma mnówstwo negatywnych konsekwencji – zagrożenie dla zdrowia fizyczego i psychicznego, stabilizacji finansowej i dla ekonomii to jedynie kilka z nich. Jest więc oczywiste, że do teorii o jakichkolwiek pozytywnych skutkach obecnej sytuacji należy podchodzić z niewykłą ostrożnością. Jednak w obliczu stojącej niemalże w miejscu ekonomii nasuwają się pytania o skutki obecnego spowolnienia na środowisko.
Emisje CO2 i zanieczyszczenie powietrza
Spowolnienie ekonomiczne będące skutkiem obostrzeń nałożonych w celu opanowania epidemii ma różny wpływ na emisje w zależności od kraju, jednak tendencja spadkowa jest widoczna niemal wszędzie. Wiele osób pracuje z domu, dzięki czemu nie musi dojeżdżać do pracy, mniej osób podróżuje samolotami a produkcja spowolniła.
Według analizy przeprowadzonej w lutym przez Carbon Brief, przedłużone z powodu wybuchu epidemii “zamknięcie gospodarki” obniżyło zużycie węgla w Chinach do wartości najniższych od czterech lat. Sytuacja wygląda podobnie również jeśli chodzi o zużycie ropy naftowej. Łączny spadek zapotrzebowanie na paliwa kopalne przyczynił się do zmniejszenia emisji w lutym o 25% w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku.
Zanotowania podobnych spadków oczekuje się również w innych dotkniętych pandemią krajach. Niektóre prognozy zakładają, że jeśli takie zawieszenie ekonomiczne potrwa dłużej niż trzy miesiące, spadek globalnych emisji tego roku będzie wyraźnie widoczny.
Powiązanym z tą sytuacją następstwem jest również zmniejszenie się zanieczyszczenia powietrza w niektórych regionach, takich jak Nowy Jork, gdzie o 50% spadło stężenie tlenku węgla.
Potencjał dla pozytywnych zmian w praktykach biznesowych i zachowaniach ludzi
Przeprowadzone w 2008 badanie naukowców z Zurychu pokazało, że nawyki nabyte w dobie pewnych przemian zostają z nami na dłużej. Przyjazne dla środowiska zwyczaje, takie jak mniejsze marnowanie żywności (z uwagi na wizję niedoborów niektórych towarów) mogą utrzymać się nawet po tym, jak sytuacja ulegnie poprawie.
Poza tym, dla niektórych biznesów, prowadzony ostatnio model pracy z domu może okazać się wygodniejszy i bardziej opłacalny, przez co zostanie w większym stopniu wdrożony nawet w “normalnych” okolicznościach.
Niestety, jest też druga strona medalu
Jest o wiele zbyt wcześnie by ocenić jaki długoterminowy wpływ na środowisko może mieć obecna sytuacja. Istnieje spora szansa, że emisje CO2 wrócą do “normy” szybko po zniesieniu obecnych ograniczeń, a poza dobrymi nawykami, zyskamy również te nieprzyjazne dla planety, takie jak dojazdy samochodem zamiast komunikacją miejską. Jakie są szanse na to, że obecny kryzys przyniesie długoterminowe pozytywne skutki dla środowiska? Jakie zjawiska mają największą szansę sprawić, że negatywne konsekwencje przeważą? Na te pytania odpowiadamy w następnym tekście.
Źródła:
https://www.bbc.com/news/science-environment-51944780
https://www.bbc.com/future/article/20200326-covid-19-the-impact-of-coronavirus-on-the-environment
https://www.politico.eu/article/6-ways-coronavirus-is-changing-the-environment/