Otwarcie fabryki perowskitów pod przewodnictwem Saule Technologies, które miało miejsce 21.05.2021 roku, to zdecydowanie przełomowy moment w historii niskoemisyjnych innowacji. Dostęp do lekkich, elastycznych i cienkich paneli słonecznych, które w dodatku mają być tanią opcją czystej energii to ogromna nadzieja dla Zielonej Transformacji w Polsce i sprawiedliwej przyszłości.
Jak wygląda proces produkcji perowskitów? Szczegóły zdradziła dr Olga Malinkiewicz:
Roboty chwytają folię, aby zachować pełną sterylność. Następnie kawałki folii są przycinane do odpowiednich rozmiarów. Następnie laserowo zaznaczane są zadrukowywane ścieżki. Ogniwa mogą być dopasowane do powierzchni o różnej specyfice. Panele zadrukowywane są metodą inkjet. Perowskit to ogromna rodzina materiałów pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Saule Tech korzysta z materiałów syntetycznych, które produkują sami. Cały proces produkcji jest zautomatyzowany. Na każdym jego etapie wykorzystywane są roboty. Na końcu panele poddawane są procesowi laminacji, która służy jako ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki laminacji moduły można ze sobą łączyć, tworząc ogromne, jednolite powierzchnie perowskitowe.
Jako Carbon Footprint Foundation mieliśmy zaszczyt obliczyć ślad węglowy całego eventu, ale do tej pory nie mogliśmy komunikować o jeszcze większym projekcie, nad którym pracowaliśmy w ostatnich tygodniach.
Spod naszych piór na stół, przy którym zasiedli Członkowie Inicjatorzy trafiła Karta Zielonej Transformacji. Dokument, który po raz pierwszy ujrzał światło dzienne 21.05.2021 roku o 14:00 na Placu Solnym we Wrocławiu.
W trakcie tworzenia Karty Zielonej Transformacji przyświecały na najważniejsze cele, którym biznes musi stawić czoła – przede wszystkim sprawiedliwa transformacja energetyczna i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, ale także wypracowanie synergicznego dialogu pomiędzy biznesem, nauką i aktywizmem społecznym. A wreszcie, punkt, który cieszy nas wyjątkowo bardzo – podejmowanie działań, które mają skutecznie zapobiegać ubóstwu energetycznemu w Polsce z wykorzystaniem najnowszych, niskoemisyjnych technologii.
Karta Zielonej Transformacji to kickoff większego projektu Zielonej Transformacji z partnerami technologicznymi Columbus i Saule na pokładzie, wspieranego przez partnera medialnego Świat OZE i CFF odpowiadającą za merytorykę. Aby ograniczyć negatywne skutki działalności człowieka, zmitygować zmiany klimatu potrzeba zaangażowania absolutnie każdego uczestnika ekosystemu. Biznes jest znaczącym emitentem gazów cieplarnianych. Ideą KZT jest inspirowanie decydentów do zmian, wspieranie ich poprzez udostępnianie narzędzi oraz umożliwianie dzielenia się dobrymi praktykami. Ekologia się opłaca – każdemu i wszystkim, a pozytywny impakt i inicjatywa każdego lidera w swojej branży jest i będzie katalizatorem zmian. Dzięki takim deklaracjom jak Karta Zielonej Transformacji możemy osiągnąć neutralność klimatyczną szybciej niż się spodziewamy – mówi Agnieszka Rozwadowska, Prezeska Carbon Footprint Foundation.
Pierwszymi sygnatariuszami Karty Zielonej Transformacji są przedsiębiorstwa i organizacje, które już aktywnie angażują się w działania proklimatyczne i prośrodowiskowe: Saule Technologies, Columbus Energy, Columbus Elite, Nexity, MVGM, Skanska, Somfy, Miasto Piastów, Brytyjsko-Polska Izba Handlowa, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz ECR Polska.
Dziś, 24.05.2021 roku, Pan Dawid Zieliński – Prezes Zarządu Columbus Energy S.A. oraz Pani Olga Malinkiewicz – Członek Zarządu Saule S.A. złożą ją na ręce Ireneusza Zyski, Pełnomocnika Rządu ds. OZE.