Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Jak zmniejszyć swój ślad węglowy?

data

22 sty 2020

autor

carbonfootprint_dev

Jak zmniejszyć swój ślad węglowy?

Eksperci opracowali listę zachowań i nawyków, które każdemu z nas pomogą zredukować ślad węglowy. Na jej szczycie znajduje się … rezygnacja z potomstwa. 

Co możesz zrobić, by zredukować swój indywidualny ślad węglowy? Oczywiście możemy zakupić elektryczny samochód, wymienić żarówki na energooszczędne, segregować śmieci, jeździć rowerem, nie jeść mięsa, wybierać naturalne kosmetyki.  Wszystkie te nawyki z pewnością zaprocentują. Możemy śledzić postępy w redukowaniu własnego śladu węglowego za pomocą specjalnych kalkulatorów, dzięki którym łatwo będziemy mogli zweryfikować, czy nasze działania są skuteczne. 

Naukowcy z Lund University w Szwecji i University of British Columbia w Kanadzie opracowali listę najbardziej efektywnych działań, które pomogą każdemu indywidualnie zadbać o planetę. 

Przypomnijmy jeszcze raz, czym jest ślad węglowy. To całkowita suma emisji gazów wywoływanych przez danego człowieka, organizację lub państwo. Nie dotyczy tylko CO2, wlicza się w nią równie wszystkie gazy cieplarniane (np. metan czy podtlenek azotu) – wyrażone w ekwiwalencie dwutlenku węgla oznaczonym CO2e. Dla przykładu – tona metanu równa się 25 tonom CO2e. 

Katastrofa klimatyczna to fakt, a jeśli nie wdrożymy właściwych działań, by ją zahamować, grozi nam zagłada ekosystemów i koniec stylu życia, jaki w tej chwili znamy. Eksperci wyliczają: zabraknie nam wody pitnej, żywności, czeka nas walka z kataklizmami. To wszystko już się właściwie dzieje, dlatego specjaliści sporządzili listę czynności, które każdy może włączyć do swojej codzienności. Są na niej rozwiązania, które w tej chwili wydają się nam radykalne, jak np. rezygnacja z potomstwa. Ale czy w niedalekiej przyszłości dzietność w krajach Zachodu nie będzie regulowana prawnie? Tak może być, jeśli pozostaniemy bierni wobec faktów, że nasza planeta chyli się ku upadkowi. 

Co mówią badacze? Oto pięć punktów, które warto wziąć sobie do serca:

  1. Kupić wydajniejszy samochód – obniża ślad węglowy o 1,19 tony w ciągu roku.
  2. Wybrać dostawcę, który korzysta ze źródeł odnawialnych lub jeśli mamy dom, zamontować własną instalację OZE.
  3. Rezygnacja z lotów samolotem (zwłaszcza transatlantyckich – redukcja indywidualnego śladu węglowego wynosi wówczas 1,6 tony rocznie).
  4. Najlepiej pozbyć się auta.
  5. Zaplanować jedno dziecko mniej. Posiadanie jednego dziecka to obniżenie emisji CO2 o 58,6 tony rocznie. 
  6. Segregowanie śmieci, energooszczędne żarówki, rower, pranie ubrań w niskiej temperaturze, rezygnacja z suszarki elektrycznej i znaczące ograniczenie mięsa powinny być oczywistością.