Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Jak zmniejszyć ślad węglowy zakupów online?

data

23 cze 2020

autor

carbonfootprint_dev

Jak zmniejszyć ślad węglowy zakupów online?

Szacuje się, że zapotrzebowanie na dostawy w miastach wzrośnie do roku 2030 o około 78%. Oznacza to sport wzrost emisji CO2, szczególnie jeśli do floty nie zostaną wprowadzone pojazdy elektryczne. Każda forma zakupów wiąże się z obciążeniem dla środowiska i nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy zakupy online są dla niego przyjaźniejsze. Nawyki kupujących mogą mieć jednak w tej kwestii spore znaczenie. Co zatem można zrobić, by obniżyć ślad węglowy naszych zakupów online?

Dostawa, która mniej szkodzi planecie

Nie mamy zbyt dużej kontroli nad tym jak ekologiczny będzie pojazd, którym przywiezie do nas nasze zamówienie – samochody elektryczne nie są na razie używane przez kurierów na szeroką skalę. Są jednak aspekty dowozu, na które mamy wpływ.

Jednym z nich jest czas – jeśli firma lub sklep oferuje jakąś formę ekspresowej wysyłki, najlepiej z niej zrezygnować. Jest ona wygodna, jednak znacząco zwiększa nasz ślad węglowy. Żeby dotrzeć do nas na czas, pojazdy dostawcze nie mogą czekać aż całkowicie zapełnią się paczkami kierowanymi w dany obszar. Spada zatem wydajność – żeby dostarczyć tą samą liczbę przesyłek, w drogę musi sie udać więcej samochodów, które wyemitują więcej gazów cieplarnianych.

Innym dobrym dla środowiska wyborem jest zamówienie dostawy do specjalnego punktu odbioru – mogą się one znajdowac w niektórych sklepach albo w różnych lokacjach w fornie specjalnych automatów. Jest spora szansa że jeden z nich znajduje się na tylke blisko naszego domu, że możemy do nigo podejść pieszo lub podjechać rowerem. Może on również być nam po drodze z pracy do domu. Korzystanie z takich punktów obniża ślad węglowy naszych zamówień – dostawca musi przecież udać się tylko do jednego miejsca, zamiast krążyć samochodem od domu do domu.

Przemyślane zakupy są bardziej ekologiczne

Jednym z czynników, który często sprawia że zakupy online są gorsze dla planety te ‘tradycyjne’, jest sposób w jaki kupujemy. Podczas wizyty w sklepie isnieje spora szansa, że kupimy wszystko czego potrzebujemy w jednym miejscu. Kupując przez internet natomiast, często zamawiamy wiele rzeczy od różnych sprzedawców, co oznacza więcej dostaw i więcej materiałów zużytych na opakowania. Jeśli musimy zrobić zakupy przez internet, zadbajmy zatem, by pochodziły z jednego sklepu, bądź dotarły do nas jedną dostawą. 

Nieprzemyślane zakupy online moga się często zakończyć koniecznością zwrotu produktu. W takim scenariuszu, nawet jeśli zadbaliśmy o najmniej obciążającą środowisko formę dostawy, nasz ślad weglowy poszybuje w górę – bedzie trzeba do niego dodać emisje spowodowane przez odesłanie zakupu i ewentualne zamówienie innego.

Być może najważniejszą zasadą pozwalającą obniżyć nasz ślad węglowy jest odpowiedzenie sobie na pytanie: Czy naprawdę musimy mieć daną rzecz? Czy jest nam ona potrzebna i będziemy z niej korzystać? Ograniczenie się do tylko takich zakupów pomaga planecie, niezależnie czy zamawiamy przez internet, czy odwiedzamy ‘fizyczny’ sklep. Zakupy z głową są szczególnie ważne w okresach dużych pormocji takich jak Black Friday czy Cyber Monday, kiedy zalewa nas ogromna ilość kuszących ofert i przecen. Jesteśmy wtedy szczególnie skłonni do kompulsywnych zakupów i istnieje duża szansa, że rzeczy które nabędziemy nie będą nam potrzebne.

Źródła: 

https://edition.cnn.com/2020/02/26/tech/greenhouse-gas-emissions-retail/index.html

https://stanfordmag.org/contents/the-environmental-impact-of-online-shopping-essential-answer

https://ctl.mit.edu/sites/default/files/library/public/Dimitri-Weideli-Environmental-Analysis-of-US-Online-Shopping_0.pdf

https://www.scientificamerican.com/article/click-click-emit-the-carbon-cost-of-online-shopping/

https://www.alumniportal-deutschland.org/en/global-goals/sdg-12-consumption/online-shopping-or-local-shopping-whats-better-for-the-environment/