Elektryczność pojawiła się w domach już 150 lat temu, ale Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii obchodzimy dopiero od 15 lat. Stały dostęp do prądu rozwiązał wiele problemów, ale, niestety, stworzył też kolejne. Współczesność nie mogłaby istnieć bez energii elektrycznej. Jesteśmy do niej przyzwyczajeni w takim stopniu, że wydaje nam się źródłem naturalnie nieskończonym, z którego można dowolnie czerpać.
Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii (z ang. National Cut Your Energy Costs Day) został zapoczątkowany przez niezależną organizację Canadian Energy Efficiency Alliance, aby zwrócić uwagę na rosnący problem globalnego uzależnienia od energii i marnowania jej zasobów. 10 stycznia to dzień, który warto poświęcić edukacji na temat zrównoważonego korzystania ze źródeł energetycznych i podjęciu odpowiedniej reakcji.
Świadomość energetyczna – co wiemy o źródłach i ilościach zużywanej energii?
Gospodarka energetyczna w Polsce jest oparta w przeważającej części na źródłach konwencjonalnych. Energię elektryczną i cieplną pozyskuje się w wyniku spalania paliw kopalnych, przede wszystkim węgla kamiennego i brunatnego, ropy naftowej i gazu ziemnego. Są to zasoby nieodnawialne, a ich ilość jest ograniczona. Według prognoz krakowskiego Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN (IGSMiE), opartych na światowych normach klasyfikacji surowce mogą się wyczerpać w przeciągu najbliższych kilku lat, zwłaszcza, że zapotrzebowanie na energię ciągle wzrasta. Obecne stulecie jest na pewno ostatnim, w którym paliwa kopalne będą podstawowym źródłem energetycznym.
Analizując wydajność źródeł energii należy wziąć pod uwagę dwa aspekty – bezpieczeństwo dla otoczenia i perspektywiczność. Według statystyk CBOS z 2016 roku największe zaufanie społeczeństwa wzbudzają odnawialne źródła energii jak fotowoltaika, biopaliwa, elektrownie wodne czy wiatrowe. Szacuje się, że takie rozwiązania spokojnie mogłyby zaspokoić 90% obecnego zapotrzebowania.
Świadomość energetyczna wiążę się ze znajomością konsekwencji wytwarzania i korzystania z energii, przede wszystkim emisją dwutlenku węgla do atmosfery i związany z tym kryzys klimatyczny. W 2018 roku w wyniku spalania węgla Polska wygenerowała aż 205 milionów ton CO2 – to ponad 60% rocznej emisji. Niemal połowa gospodarstw domowych wykorzystuje węgiel kamienny do ogrzewania − takie wyniki są wyjątkiem w Unii Europejskiej.
Jak obniżyć koszty energii w 2021 roku?
W 2018 roku gospodarstwa domowe wygenerowały niemal 20% krajowego zużycia energii, co oznacza, że jeden mieszkaniec zużył 23,6 GJ (gigadżuli). Istnieje ogrom sposobów, które pomogą Ci skutecznie zaoszczędzić energię, a tym samym odciążyć nie tylko Twój portfel, ale też środowisko naturalne.
- Używaj żarówek energooszczędnych lub LED i wyłączaj światło, jeżeli go nie potrzebujesz;
- Odłączaj urządzenia z prądu, jeśli ich nie używasz;
- Sprawdź czy urządzenia w Twoim domu są energooszczędne;
- Ogranicz gorące prysznice;
- Popraw izolację swojego domu;
- Dokładnie kontroluj swoich dostawców energii i ich zaangażowanie w ekologię;
- Dowiedz się, jakie odnawialne rozwiązania mogą dostarczać energię do twojego domu;
- Oszczędzaj na co dzień, nie tylko od święta.
Źródła:
https://ourworldindata.org/co2/country/poland?country=~POL
https://www.cbos.pl/PL/publikacje/diagnozy/034.pdf
https://oko.press/kolejny-polski-mit-umiera-wegiel-sie-konczy-starczy-na-15-lat/