Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Jak obliczyć swój ślad węglowy?

data

14 lis 2019

autor

carbonfootprint_dev

Jak obliczyć swój ślad węglowy?

Jak obliczyć swój ślad węglowy? To proste!  W sieci można znaleźć kilka kalkulatorów, które pokażą nam, jak nasze nawyki szkodzą planecie. 
Kalkulator śladu węglowego, który indywidualnie wytwarzamy, ma zwykle formę ankiety – odpowiadamy w niej na pytania dotyczące naszego stylu życia. Ile pieniędzy wydajemy w tygodniu na jedzenie? Czy jeździmy autem? Czy mamy zwierzęta? Czym opalamy mieszkanie? Czy jemy mięso? Kalkulator każdą z odpowiedzi analizuje i daje wynik w przeliczeniu na tony dwutlenku węgla, które przypadają na nas w rocznym podsumowaniu.

Gdzie sprawdzić swój ślad węglowy?

Swój kalkulator ma Organizacja Narodów Zjednoczonych:
https://offset.climateneutralnow.org/footprintcalc 
Warto zerknąć na prosty w obsłudze kalkulator WWF w języku angielskim:
https://footprint.wwf.org.uk/#/
A także na kalkulator Amerykańskiej Agencji ds. Środowiska (EPA) w formie pliku excel, który pozwoli nam na obliczenie, ile śladu węglowego emitujemy:
https://www3.epa.gov/carbon-footprint-calculator/
Dzięki kalkulatorowi możemy zorientować się, jak nasze nawyki wpływają na ochronę środowiska. Należy jednak pamiętać o tym, że zagraniczne kalkulatory uwzględniają wyliczenia na bazie danych dotyczących ogółu lub danego społeczeństwa i jego specyfiki. Fundacja Ślad Węglowy zamierza więc stworzyć polski kalkulator, który będzie opierał się o dane właściwe dla naszego kraju, co pozwoli na uzyskanie rzetelniejszych wyników. Śledźcie naszą stronę na bieżąco.
Korzystając z dostępnych kalkulatorów śladu węglowego łatwo wyciągnąć wnioski – nasz styl życia przekłada się na proces zmian klimatycznych i wyniszczenie naturalnych zasobów planety.  Warto zmienić złe nawyki i co jakiś czas sięgać do kalkulatora, by sprawdzić, jak nasze indywidualne działania zmniejszają ślad węglowy.