Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Jak Fairtrade działa na rzecz zrównoważonego rynku kawy?

data

26 wrz 2020

autor

Paweł Mroczek

Jak Fairtrade działa na rzecz zrównoważonego rynku kawy?

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez kawy. Doceniamy ją za jej niepowtarzalny aromat i smak, ale przede wszystkim za to, że dodaje nam energii do działania. Co najmniej raz dziennie pije ją 83% Polaków, z czego 52% sięga po więcej niż jedną filiżankę. Nie dziwi zatem rosnąca wartość rynku kawy, która – według analityków – może wynosić nawet 200 miliardów dolarów. Jednak popularność kawy nie przekłada się znacząco na poprawę sytuacji osób pracujących nad jej uprawą. Z jakimi problemami zmagają się rolnicy?  W jaki sposób pomaga im Fairtrade?

Pieniądze, które płacimy za kawę tylko w niewielkiej części trafiają do społeczności rolników

Aż 80% kawy produkowane jest przez drobnych rolników, którzy zmagają się z ubóstwem ze względu na niskie stawki sprzedaży. Większość ceny, jaką płacimy za kawę to bowiem pieniądze, które trafiają do przetwórców i sieci kawiarni. Osoby pracujące na plantacjach otrzymują niewielkie wynagrodzenie za pracę, która jest niezwykle ciężka – kawowce to trudne w uprawie rośliny wymagające odpowiednich warunków oraz ręcznego zbierania i wstępnej obróbki.

Na domiar złego, ocieplenie klimatu pogarsza sytuację.

Kawowce są podatne na zniszczenie za sprawą podwyższającej się lokalnej temperatury i ekstremalnych warunków pogodowych, których przybywa wraz z nasilającymi się zmianami klimatu. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne takie jak ulewne deszcze i powodzie niszczą także infrastrukturę. Wzrost temperatur sprawia, że niektóre miejsca nie są już zdatne do uprawy kawowców (które potrzebują temperatury między 18 a 20 °C) a także przyczynia się do rozprzestrzeniania chorób roślin, jedną z których jest rdza kawowa. Wszystkie te czynniki mają negatywny wpływ na kraje, których ekonomia w znacznym stopniu opiera się na kawie.

Jak Fairtrade pomaga rolnikom w tej trudnej sytuacji?

Organizacja Fairtrade jest ściśle związana z kawą od samych jej początków, czyli działalności holenderskiego misjonarza Fransa van der Hoffa, który pracował na rzecz sprowadzania kawy za uczciwą cenę. 

Dzisiaj Fairtrade pomaga rolnikom na wielu płaszczyznach, także finansowo. Oferuje bowiem cenę minimalną, która obecnie wynosi 3.1 $ za kilogram kawy i chroni rolników w przypadku nagłej obniżki cen. Dodatkowo, spółdzielnie producentów otrzymują premię wynoszącą 0.2 $ za kilogram, którą mogą przeznaczyć na projekty, takie jak dostęp do czystej wody czy poprawa opieki zdrowotnej. Środki te są również szczególnie potrzebne w zmaganiu się ze skutkami zmian klimatu i w odbudowie zniszczeń. Standardy Fairtrade stanowczo sprzeciwiają się wykorzystaniu do pracy dzieci, a także wszelkim formom dyskryminacji, np. ze względu na płeć.

Fairtrade określa także standardy dotyczące ochrony środowiska – regulacje obejmują między innymi racjonalne gospodarowanie zasobami wody i zakaz stosowania niebezpiecznych dla ludzi środków chemicznych oraz kładą nacisk na zachowanie bioróżnorodności i żyzności gleby. Rolnicy nie są jednak pozostawieni sami sobie i podczas organizowanych przez Fairtrade szkoleń otrzymują niezbędną wiedzę. Edukacja zapewniana przez organizację pomaga również w przygotowaniu się na coraz ostrzejsze skutki zmian klimatu.

W obliczu pandemii SARS-Cov-2 organizacja dostosowała również Standardy Fairtrade tak, by dawały one więcej możliwości ochrony zdrowia pracowników, oraz zabezpieczenia przed skutkami kryzysu ekonomicznego.

Obecna sytuacja uwydatnia potrzebę solidarności oraz ochrony interesów każdego. Kupując odpowiedzialnie i wybierając produkty wytworzone z myślą o tych wartościach możemy nie tylko pomagać środowisku, ale również upewnić się, że ciężka praca osób, dzięki którym codziennie możemy cieszyć się kawą, jest odpowiednio wynagradzana.

Tekst powstał we współpracy z Fairtrade Polska – Patronem Społecznym Carbon Footprint Summit 2020.

Źródła:

https://hurtidetal.pl/article/art_id,27361-61/kawa-%E2%80%93-jedno-ziarno-milion-opcji/

https://www.fairtrade.net/standard/minimum-price-info

https://www.fairtrade.net/standard/minimum-price-info

https://www.globenewswire.com/news-release/2020/07/24/2067143/0/en/Global-Coffee-Shops-Market-to-be-Worth-237-6-Billion-by-2025.html