Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Eventy online

data

18 sie 2020

autor

Paweł Mroczek

Eventy online

Pandemia zatrzymała imprezy masowe. Większość z nich w całości, lub częściowo przeniosła się do sieci. Jaki ślad węglowy pozostawia po sobie event online? 

Odwołane loty, miliony ton odpadów mniej, wyłączone generatory prądu i światła. Pod wieloma względami nasza planeta odczuła ulgę w  związku z przymusowym zatrzymaniem i zaniechaniem wielu działań, które są powodem zmian klimatycznych i ciągłego zanieczyszczania środowiska. Branża eventowa szuka dla siebie ratunku w Internecie. Wydarzenia, które możemy śledzić w sieci, jak również te, które odbywają się w formie hybrydowej pozostawiają po sobie kilogramy dwutlenku węgla. Czy dużo? I czy cyfrowy ślad węglowy, ma w ogóle istotne znaczenie, szczególnie w konfrontacji z tym pozostawianym wskutek tradycyjnych imprez? 

Cyfrowy ślad węglowy to przede wszystkim emisje pochodzące z energii wykorzystywanej do zasilania Internetu i obsługi urządzeń służących do jego przeglądania. Nie bez znaczenia jest również wydzielanie do atmosfery dwutlenku węgla w czasie – zarówno – produkcji, jak i utylizacji tych urządzeń. Jeśli spojrzymy globalnie, sieć internetowa składająca się z centrum przechowywania danych, odpowiada za około 2% całkowitej światowej emisji gazów cieplarnianych. Każda aktywność w Internecie: przeglądanie stron internetowych, profili w mediach społecznościowych, strumieniowe przesyłanie muzyki i wideo online, korzystanie z chmury do przechowywania danych – wszystko to zużywa znaczące ilości energii. Dynamicznie rozwijające się technologie i nowe aspekty życia objęte cyfrową alternatywą, tylko nasilają to zjawisko. 

Jakie założenia przyjąć, by ocenić istotność śladu węglowego, który pozostaje po wydarzeniu online, względem imprez odbywających się normalnie? Jednym z wariantów, który występuje w brytyjskich badaniach jest przeliczanie emisji gazów w zużyciu godzinowym. Z raportów wynika, że na jednego uczestnika typowego wydarzenia outdoorowego przypada 79 g CO2 na godzinę. Z kolei dane opublikowane przez organizację Carbon Brief wskazują, że przy transmisji strumieniowej na platformie Netflix, ślad ten może wynieść od 56-114 g na godzinę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że użytkownicy korzystają z różnych taryf zużycia energii, jak również urządzeń, wymienianych z różną częstotliwością. 

Mimo wszystko, to jednak transport uczestników imprez masowych odpowiada statystycznie za 80% śladu danego wydarzenia. Z dużą dozą pewności można zatem stwierdzić, że każde wydarzenie, które odbywa się w tradycyjnej formule spotkań na żywo, odpowiada za znacznie wyższą emisję gazów do atmosfery, niż to które funkcjonuje w sieci. Choć prawdopodobnie nie musimy się jeszcze mocno niepokoić cyfrowym śladem węglowym, skoro trudno go nawet jednoznacznie zmierzyć, odpowiedzialni organizatorzy i przedstawiciele biznesu, z pewnością powinni poświęcić uwagę tej tematyce i uwzględnić je w swoich strategiach. 

Jakie działania mogą zostać podjęte w tym kontekście już teraz, by wszystkie eventy, także te online były jeszcze bardziej odpowiedzialne? Warto sprawdzić, czy dostawca serwera WWW, którego wybierzemy działa na energii odnawialnej. Być może firma, którą zarządzamy przechowuje niepotrzebne dane – każdy gigabajt przechowywanych danych zużywa energię. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie gromadzenie plików zarówno w trybie offline, jak i online, aby zmniejszyć wykorzystanie chmury. Warto rozważyć oferowanie usług pobierania zamiast przesyłania strumieniowego do słuchania offline, aby ograniczyć energię potrzebną do przesłania utworu z chmury, szczególnie gdy spodziewamy się wielokrotnego odsłuchu. Istotną rolę odgrywa również polityka odpowiedzialnej utylizacji e-odpadów i wymienianie sprzętu tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Powszechnym i niezwykle ważnym rozwiązaniem są również e-bilety. Jak zawsze, gdy chcemy dokonać istotnych zmian, potrzeba wielu rozmów i uświadamiania swoich kontrahentów, o konieczności przejścia na energię odnawialną i myśleniu perspektywicznym, także w przypadku budowania nowej rzeczywistości za pośrednictwem Internetu. 

Źródła: 

https://juliesbicycle.com/wp-content/uploads/2019/10/Carbon_Impacts_of_Recorded_Music_2009.pdf

https://www.carbonbrief.org/factcheck-what-is-the-carbon-footprint-of-streaming-video-on-netflix

https://www.vision2025.org.uk/news-1/guest-blog-with-chris-johnson-how-significant-is-the-digital-footprint-of-online-events