Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Ekstremalne fale upałów doprowadziły już do ponad 1000 ofiar śmiertelnych

data

9 sie 2022

autor

Gabriela Adamczyk

Ekstremalne fale upałów doprowadziły już do ponad 1000 ofiar śmiertelnych

Tropikalne upały, które nawiedziły Europę w drugiej połowie lipca br. doprowadziły już do wielu ofiar śmiertelnych. W samej Hiszpanii i Portugalii, gdzie odnotowano aktualny europejski rekord temperatury, zaraportowano ponad 1000 zgonów związanych z ostatnimi falami gorąca (dane z 21.07.2022).

Fale upałów w Europie doprowadziły już do ponad 1000 ofiar śmiertelnych

Lipcowa fala upałów zebrała tragiczne żniwo. Jedne z najwcześniej dotkniętych krajów, Hiszpania oraz Portugalia, poinformowały o ponad 1000 ofiarach śmiertelnych związanych z wysokimi temperaturami w ciągu ostatnich tygodni lipca. 

Portugalskie Ministerstwo Zdrowia zaraportowało 659 zgonów w wyniku przekraczających normy upałów. Najwięcej ofiar odnotowano w czwartek 14.07, dzień po tym, jak odnotowano w Portugalii rekord temperatury, sięgający prawie 50℃

Z kolei Instytut Zdrowia im. Carlosa III poinformował, że w dniach 11.07-17.07 ekstremalne upały doprowadziły do 664 śmierci.

Aż 37% ofiar śmiertelnych związanych z anomaliami temperatury to wina zmian klimatu

WHO podaje, że w latach 2000-2016 liczba osób narażonych na fale upałów wzrosła o około 125 milionów. Według jednych z ostatnich badań opublikowanych na łamach The Lancet Planetary Health, ekstremalne upały mogą prowadzić do nawet 5 mln zgonów każdego roku. Jak wynika z innych badań aż 37% ofiar śmiertelnych spowodowanych anomaliami temperatury to przypadki związane z letnimi falami upałów, które można przypisać antropogenicznym zmianom klimatu. 

Klimatolodzy podkreślają, że globalne ocieplenie ma wpływ na zintensyfikowanie skali i częstotliwości ekstremalnie wysokich temperatur, tak jak innych anomalii pogodowych np. susz, powodzi, huraganów i pożarów. 

Od połowy XIX wieku człowiek doprowadził do ogrzania planety o 1.1°C, a to nie koniec. Według ekspertów Met Office są coraz większe szanse, że próg 1,5°C przekroczymy w ciągu 5 lat. Prawdopodobieństwo, że w tym czasu padną kolejne rekordy temperatur wynosi aż 93%.

Jak ekstremalne upały wpływają na ludzkie zdrowie?

Kiedy temperatury są wyższe, ludzkie serce pracuje znacznie intensywniej, aby szybciej rozprowadzić świeżą krew i schłodzić rozgrzane ciało. Długie i częste upały mogą przeciążyć zdolność organizmu do regulowania temperatury ciała, co z kolei prowadzi do zmęczenia, odwodnienia, niewydolności serca a nawet udaru cieplnego. 

Stres wywołany wysokimi temperaturami może wywołać bóle głowy, wymioty, zawroty i niskie ciśnienie krwi. Upały mają również negatywny wpływ na choroby układu krążenia i układu oddechowego oraz cukrzycę. 

Najbardziej narażonymi grupami na pogorszenie stanu zdrowia w związku z falami upałów są osoby starsze, dzieci, a także kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią. W szczególnej sytuacji znajdują się także mieszkańcy miast, gdzie tworzą się tzw. wyspy ciepła, które zwiększają poziom śmiertelności w wyniku upałów nawet o 14%. 

Źródła: reuters.com, apnews.com

 

Tekst opublikowany w ramach współpracy portalu Świat OZE z Fundacją Carbon Footrpint. Zainteresował Cię temat? Chcesz przeczytać teksty o podobnej tematyce? Wejdź na stronę Świata OZE link