Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Czytanie wody: Wisła. Biegnąc od źródła do ujścia.

data

13 sty 2023

autor

Agnieszka T

Czytanie wody: Wisła. Biegnąc od źródła do ujścia.

Podczas krakowskiego festiwalu Bomba Megabitowa, zachwyciła nas opowieść pt. “Czytanie wody: Wisła”. To autorski projekt poetki Małgorzaty Lebdy, doktorki nauk humanistycznych i sztuk audiowizualnych, autorki książek poetyckich i ultramaratonki, która postanowiła przebiec dystans 1100 km od źródła do ujścia Wisły. Do współpracy Małgorzata zaprosiła artystę wizualnego – Rafała Siderskiego, który zgodził się towarzyszyć jej w drodze. Ten fizyczny wyczyn jest swego rodzaju manifestem. Poetka przekazuje w nim, że nie zgadza się na agresję wobec słabszego i bezbronnego, w tym przypadku wobec rzeki. Punktem zapalnym była informacja o planie budowy drogi wodnej E40 mającej połączyć Bałtyk z Morzem Czarnym, której budowa będzie mieć katastrofalne skutki zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. 

Tak o projekcie mówi sama autorka:

“Chcę biec przy ciele rzeki, żeby doświadczyć jej obecności, mieć przy boku coś, co prowadzi, daje się odkrywać, co będę mogła zmienić w opowieść. Pomyślałam, że biegnąc wzdłuż Wisły, intensywnie obcując z żyłą rzeki, spróbuję się czegoś więcej o niej dowiedzieć i zamienić to doświadczenie w opowieść. I tą opowieścią podzielić się z wami. Ten rodzaj działania, uczestnictwo przez towarzyszenie, jest mi bliski. Chcę też zaznaczyć, że rozpoczynam ten bieg nie jako ultramaratonka, nie jako wojująca aktywistka, chcę pobiec jako poetka, jako kobieta, jako człowiek głęboko zaniepokojony rzeczywistością.”

“Uczestnictwo przez towarzyszenie” jak nazywa projekt poetka, pozwoliło jej stworzyć opowieść o rzece, jako żywej istocie, której przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Przygotowania poetki do biegu trwały 2 lata i były pełne wątpliwości w siebie i własne możliwości. Jednak chęć poznawania, doświadczania i zgłębiania procesów wewnętrznych oraz tego, co w życiu naprawdę ważne, zwyciężyły. Niezwykły wysiłek, jakiego dokonała poetka czyli przebiegnięcie Wisły od źródła w Baraniej Górze do ujścia na Wyspie Sobieszewskiej jest ogromnym czynem, niewątpliwie zwiększającym świadomość społeczeństwa na temat sytuacji środowiska naturalnego.

Całość dopełniają zachwycające zdjęcia przedstawiające Wisłę z wielu perspektyw, co pozwala spojrzeć na nią w nowy, świeży sposób. W przyszłości Małgorzata Lebda planuje całą serię biegów wzdłuż wielu europejskich rzek. 

O projekcie przeczytasz więcej tu: https://magazynpismo.pl/soczewka/czytanie-wody-wisla/

Projekt Czytanie wody: Wisła

fragmenty tekstu: Małgorzata Lebda

fotografie projektu: Rafał Siderski