Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Czysta energia dzięki wodzie – wady i zalety

data

25 sie 2020

autor

Paweł Mroczek

Czysta energia dzięki wodzie – wady i zalety

Odnawialne źródła energii nie ograniczają się wyłącznie do słońca i wiatru – w zestawieniu tym nie może przecież zabraknąć wody. Istnieje więcej niż jeden sposób, dzięki któremu możemy obracać obecność tej substancji na naszej planecie na naszą korzyść i pozyskiwać z niej czystą energię, jednak każdy z nich oprócz korzyści, wiąże się również z pewnymi problemami.

Energia wodna

Wykorzystanie energii mechanicznej płynącej wody do wytwarzania elektryczności to koncept, który bazuje na starym wynalazku – pierwsze koła wodne istniały już w pierwszym wieku przed naszą erą. Oczywiście, wtedy korzystano wyłącznie z energii mechanicznej, którą takie koła generowały, jednak nowoczesne turbiny zasilające dzisiejsze generatory działają na podobnej zasadzie.

W większości elektrowni wodnych energię można pozyskać dzięki tamom, które zatrzymują wodę na wyższym poziomie. Płynąc w dół, po drodze wpędza ona w ruch turbiny, które z kolei zasilają generatory prądu. Energia pozyskana w ten sposób niekoniecznie jest pierwszym, co przychodzi nam do głowy na hasło “odnawialna energia”, jednak jest ona istotna w skali świata – w 2016 roku stanowiła około 16% wytwarzanej na świecie energii, w tyle jedynie za węglem i ropą naftową.

Elektrownie wodne mają jednak swoje wady. Po pierwsze, konstrukcja tamy to pewnego rodzaju ingerencja w rzekę lub inny zbiornik wodny, co wiąże się z ryzykiem zakłócenia okolicznego ekosystemu. Poza tym, tamy budowane w górze rzeki mogą powodować problemy dla ludzi mieszkających dalej wzdłuż jej biegu. W Chinach, potężne tamy stawiane na rzece Mekong są źródłem poważnych niedoborów wody w innych krajach, takich jak Tajlandia i Kambodża. 

Energia geotermalna

Czerpiąc energię z tego rodzaju źródła nie korzystamy bezpośrednio z ruchu wody na powierzchni, lecz z ciepła wody wypływającej spod powierzchni, gdzie uległa nagrzaniu. Źródła geotermalne mogą dostarczać zarówno gorącą wodę jak i parę. W zależności od cech takiego źródła, może być ono wykorzystane do produkcji energii elektrycznej lub bezpośrednio do ogrzewania. Dzieje się tak na przykład na Islandii, gdzie energia geotermalna pokrywa nawet 90% zapotrzebowania na ciepło.

Najbardziej oczywistą wadą tego rodzaju energii jest ograniczona dostępność. Ponadto, źródła wody nadającej się do generowania elektryczności często znajdują się w rejonach aktywnych sejsmicznie.

Mimo problemów, pozyskiwanie energii dzięki wodzie może odgrywać istotną rolę w odchodzeniu od paliw kopalnych. Żeby było to możliwe, niezbędne jest jednak wzięcie pod uwagę potencjalnego wpływu takich działań zarówno na ludzi jak i na środowisko.

Istnieje jeszcze jeden sposób pozyskiwania energii z pomocą wody, który dopiero zaczynamy poznawać. Blue energy (ang.”niebieska energia”) może być generowana dzięki pewnym procesom chemicznym. Proces jej pozyskiwania jak i potencjalne zastosowania omawiamy w tym tekście.

Żródła:

https://www.planete-energies.com/en/medias/figures/global-hydropower-production

https://www.britannica.com/science/waterpower

https://www.britannica.com/science/hydroelectric-power

https://www.internationalrivers.org/environmental-impacts-of-dams