Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Czy reklamy mogą tworzyć inteligentne miasta?

data

28 mar 2022

autor

Gabriela Adamczyk

Czy reklamy mogą tworzyć inteligentne miasta?

Inteligentne miasto to miasto zrównoważone, które rozwija się, dbając o zasoby planety oraz komfort mieszkańców_ek. Czy możemy pogodzić te cele w miejscach, które są zdominowane przez ekrany, reklamy i billboardy? Jak wykorzystać ich potencjał?

Miasto z myślą o mieszkańcach

Smart City to idea, która za nadrzędny cel stawia przed sobą potrzeby mieszkańców_ek. Budowanie takiego miejsca ma wspierać dążenie do komfortowej jakości życia całego miejskiego społeczeństwa, uwzględniając komunikację, bezpieczeństwo, infrastrukturę, gospodarkę i środowisko. Właśnie takie możliwości daje nam technologia i cyfryzacja infrastruktury miejskiej.

AMS stawia na cyfrowe

AMS jest liderem reklamy Out-of-Home (OOH) w Polsce i działa w obszarze klasycznego oraz cyfrowego OOH. Firma posiada blisko 23 tys. powierzchni ekspozycyjnych i jako jedyna dysponuje nośnikami z każdego segmentu rynku. Za swoją misję, zespół AMS uważa wspieranie tworzenia miast inteligentnych, dzięki dostarczaniu ekologicznych, interaktywnych, zoptymalizowanych i funkcjonalnych rozwiązań. 

Jednym z nich jest Innowacyjny System Informacji Pasażerskiej, które znajdują się na wiatach krakowskich przystanków. Na ekranach pojawiają się informacje dla pasażerów_ek na temat lokalizacji autobusów, aktualnych rozkładów jazdy i utrudnień na drodze. Dzięki temu rozwiązaniu, każdy_a podróżujący_a ma dostęp do najpotrzebniejszych informacji na wyciągnięcie ręki. 

Jak zazielenić miasta?

Działalność AMS to nie tylko reklama, ale również realny wpływ na kształtowanie krajobrazu miejskiego poprzez meblowanie polskich miast, budowanie wiat przystankowych, tworzenie nowoczesnych rozwiązań łączących świat offline z online, aktywny udział w debatach, konferencjach i spotkaniach na temat współczesnego miasta oraz niezliczone akcje społeczne i działania proekologiczne w duchu nature based solution.

Taką inicjatywą są chociażby “zielone przystanki”, które zdobią żywe rośliny. Eko-wiaty AMS zawitały już w pięciu polskich miastach. Zielone dachy magazynują około 4500 litrów wody deszczowej, absorbują 144 kg CO2 rocznie, zmniejszają zapylenie powietrza wokół wiaty o nawet 20%, a w upalne dni obniżają temperaturę powietrza o 3-5 °C. Są też samowystarczalne, wytrzymałe na warunki atmosferyczne, stanowią azyl dla owadów i wprowadzają zieleń w miejsca, w których byłoby to praktycznie niemożliwe. 

AMS dba także o ślad węglowy reklam. EKO Backlight to billboard, który wykorzystuje energooszczędne oświetlenie LED oraz certyfikowany ekologicznie druk materiałów reklamowych. To w efekcie przekłada się na ograniczenie do 684 ton CO2 w roku. Ekspertki Carbon Footprint Foundation obliczyły, że dodatkowo na sieci słupów wykorzystujących odnawialne źródła energii AMS zminimalizował emisje o kolejne 25 ton CO2 od momentu montażu do dzisiaj. 

Rozwiązania zastosowane przez AMS dostarczają różnorodnych korzyści zarówno reklamodawcom, jak i mieszkańcom. Znakomicie udowadniają też, że OOH nie musi być ingerencją w tkankę miejską uderzającą w jej wrażliwe punkty, lecz inwestycją w przestrzeń wspólną. 

Odpowiedzialność ekologiczna i społeczna

Dla zespołu AMS ważne jest działanie dla ludzi, stąd tak duże zaangażowanie w sprawy społeczne. Firma ma w swojej historii zrealizowała już wiele inicjatyw, które miały wspierać mieszkańców miast, dbając o ich rozwój i edukację. 

Często w AMS powtarzamy, że to co robimy, to nie tylko biznes. Tak myślimy i czujemy. Budowanie społeczeństwa obywatelskiego zaczyna się w nas, a dawanie przykładu osobistego zaangażowania jest najlepszą drogą do osiągnięcia tego celu. […] Będąc jednym z mediów, chcemy pozytywnie wpływać na otaczającą nas rzeczywistość, kształtować ją i zachęcać do zmian – zdradziła nam Karolina Goźlińska. 

Galeria Plakatów AMS to jeden z największych konkursów dla młodych grafików. Każda z edycji jest poświęcona innemu problemowi społecznemu. 21. odsłona projektu odbyła się pod hasłem “Jedenaste: Nie produkuj śmieci”. Przez cały rok plakaty nawołujące do ograniczenia produkcji odpadów można było zobaczyć na przystankach w całej Polsce. Wyróżnione prace można było zobaczyć podczas Carbon Footprint Summit 2021. 

Za wszystkie wymienione działania oraz wiele, wiele więcej inicjatyw, które realizuje AMS, aby zmieniać polskie miasta, nagrodziliśmy firmę w plebiscycie Carbon Footprint Challenge Awards w kategorii Rozwiązania dla inteligentnego miasta.