W obydwu przypadkach głównym źródłem emisji jest transport 

Kiedy zamawiamy coś przez internet, nasze zakupy muszą pokonać często kilkuetapową trasę, której część czasami obejmuje drogę powietrzną. Zarówno samoloty jak i dostawcze ciężarówki są oczywiście żródłem emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń powietrza. Te ostatnie są szczególnie szkodliwych podczas ostatniego etapu dowozu, czyli w miastach.

Z drugiej strony jednak, do tradycyjnego sklepu muszą dojechać klienci, co również wiąże się z emisjami. To samo dotyczy także dostaw towarów do sklepów, do których się udajemy. Ponadto, utrzymywanie “fizycznych sklepów” wymagaja elektryczności – potrzebne jest przecież oświetlenie, ogrzewanie i wiele innych.

Zatem wygląda na to, że w tym zestawieniu trudno jednoznacznie wyznaczyć lepszą opcję – wpływ zakupów online na środowisko zależy bowiem od wielu czynników.

Działania sprzedawców i firm kurierskich są jednym z nich

Jeśli paczka dotrze do nas energooszczędnym, a najlepiej elektrycznym pojazdem, jej ślad węglowy może stać się mniejszy niż w przypadku naszej samochodowej wyprawy do sklepu. Jeśli trasy dostaw są dodatkowo odpowiednio zoptymalizowane, jeden samochód może zostarczyć zakupy wielu osobom – w takim scenariuszu emisje mogą być mniejsze niż gdyby wszyscy ci odbiocy jechali osobno do ‘fizycznych’ sklepów. Nie zawsze jednak wszystko działa idealnie, nie sposób więc przewidzieć jak bardzo ekologiczne będą nasze następne internetowe zakupy.

Inny aspekt kupowania online ma za to niewątpliwie negatywny wpływ na środowisko. Jest to opakowanie – jego ilość i rodzaj oczywiście zależy od sklepu i wysyłanego przedmiotu, jednak każde zakupy przez internet wiąże sią z dodatkową warstwą plastiku lub innego materiału. W odróżnieniu od tradycyjnych sklepów, w sieci nie możemy przecież podziękować sprzedawcy za plastikową torbę. 

Bardzo istotne są również nawyki kupujących

Według badania przeprowadzonego w 2013 roku na MIT, decyzje, które podejmujemy podczas zakupów w internecie mają znaczący wpływ na nasz ślad węglowy. Choć firmy kurierskie mają jeszcze wiele do zrobienia, by zmniejszyć swój wpływ na środowisko, my jako konsumenci również możemy zadbać o planetę. Na pytanie jak to zrobić odpowiadamy w naszym poradniku.