Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Cleantech czyli czysta technologia – czym jest dokładnie?

data

23 lip 2020

autor

Paweł Mroczek

Cleantech czyli czysta technologia – czym jest dokładnie?

Aby uporać się z zagrożeniem katastrofy klimatycznej oraz rozwiązać problem nadmiernego obciążenia środowiska naturalnego, musimy zredukować nasz ślad ekologiczny. Oznacza to między innymi ograniczenie zużycia zasobów i energii, zminimalizowanie emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie produkcji zanieczyszczeń. Na szczęście, odpowiednio rozwijana technologia może być naszym sprzymierzeńcem i pomóc nam w osiągnięciu tego celu.

Jakie są założenia ‘cleantech’?

Cleantech, czyli czysta technologia, to termin odnoszący się do technologii, usług i procesów, które zmniejszają negatywne oddziaływanie na środowisko. Nie posiada on ścisłej definicji i jest używany w stosunku do szerokiej gamy rozwiązań, często zamiennie z pojęciem ‘zielonej technologii’.

Cleantech można podzielić na kilka kategorii, takich jak produkcja i przechowywanie energii, energooszczędność, zielony transport, materiały zaawansowane, produkcja, rolnictwo, recykling etc. Poza redukowaniem śladu ekologicznego, rozwiązania te dążą zazwyczaj do zmniejszania kosztów i optymalizacji działania.

Czysta technologia w praktyce

Najbardziej oczywistymi i znanymi wszystkim przykładami ‘cleantechu’ może być energia odnawialna – zarówno sama technologia taka jak panele słoneczne oraz powiązane usługi, na przykład dystrybucja fotowoltaiki.

Startupy zajmujące się cleantech rozwijają także innowacyjne rozwiązania, które mogą uchodzić za futurystyczne. Są one ulepszeniem obecnie istniejących technologii bądź czymś zupełnie nowym.

Jeden z interesujących przykładów są panele słoneczne, które można nadrukować na przedmioty codziennego użytku, jak na przykład telefony komórkowe. Rozwijane są również elektrostatyczne zasłony okienne, które dzięki odpowiednio wmontowanemu materiałowi filtrują światło słoneczne, nie wpuszczając do środka ciepła. Rozwiązanie takie mogłoby znaleźć zastosowanie w regionach, gdzie domowa klimatyzacja nie jest powszechna, a które coraz częściej doświadczają wysokich temperatur w lecie. Niezależnie od lokalizacji, zasłony pomogą także obniżyć zużycie energii oraz związane z nim koszty. Innym rodzajem technologii są systemy optymalizacji oświetlenia dla budynków czy parkingów podziemnych, które dostosowują jasność do aktualnych potrzeb. Mogą się one przyczynić do oszczędności energii rzędu co najmniej 20, a nawet 70 procent.

Te trzy przykłady, związane głównie z energią, to zaledwie kropla w morzu rozwiązań kryjących się pod pojęciem ‘cleantech’. Pokazuje to jak szeroki jest to obszar oraz jak dużo pola do usprawnień jest w niemal każdym aspekcie wykorzystywanej przez nas technologii.

Źródła:

https://cleantechnica.com/2014/11/12/european-cleantech-innovation-13-future-energy-system-gamechangers/

https://spcleantech.com/what-is-cleantech/