Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Jak elektrośmieci grożą środowisku?

data

29 wrz 2020

autor

Paweł Mroczek

Jak elektrośmieci grożą środowisku?

Wraz ze zwiększającym się popytem na elektronikę rośnie ilość rocznie wytwarzanych elektrośmieci. Według szacunków ONZ, do 2050 roku ma się ona zwiększyć ponad dwukrotnie. Elektrośmieci stanowią 5% światowych odpadów i są najszybciej powiększającą się frakcją śmieci w Europie. Co dokładnie można zaliczyć do elektrośmieci i jakie zagrożenia wiążą się z tak ogromną ich ilością?

Na elektrośmieci składają się przeróżne urządzenia, które można zaliczyć do kilku kategorii. Są to między innymi wielkogabarytowe i małogabarytowe urządzenia użytku domowego, sprzęt teleinformatyczny, audiowizualny czy elektroniczne narzędzia. Zawierają one szereg toksycznych i niebezpiecznych dla środowiska substancji, które mogą też stanowić pośrednie i bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Z tym, co dzieje się z elektrośmieciami wiąże się kilka poważnych problemów, które będą narastać w przyszłości, jeśli nic się nie zmieni.

Wiele problemów wynika z nieprawidłowego zagospodarowania

W krajach rozwiniętych recykling i obróbka elektrośmieci obłożona jest ścisłymi regulacjami, które zapobiegają niebezpieczeństwom związanym z toksycznymi substancjami. Co za tym idzie przetwarzanie elektronicznych odpadów jest kosztowne i mniej opłacalne niż ich eksport do krajów rozwijających się. Według raportu ONZ jedynie 20% elektrośmieci jest poddawana prawidłowemu recyklingowi.

Reszta trafia na wysypiska lub podlega obróbce w krajach rozwijających się, gdzie powszechne jest tanie, nieformalne przetwarzanie odpadów. Najczęściej oznacza to brak odpowiednich warunków i sprzętu dla pracowników. Mimo to są oni wystawieni na działanie niebezpiecznych substancji takich jak kadm, znajdowany w półprzewodnikach, który szkodzi nerkom i wątrobie. 

Ponadto brak wystarczających norm i zabezpieczeń wiąże się z wysokim ryzykiem skażenia środowiska. Na przykład palenie kabli w celu odzyskania metali skutkuje uwolnieniem zanieczyszczeń do atmosfery. Wiele innych toksycznych substancji, które nie są ponownie wykorzystane nie zostają poprawnie zutylizowane. Na skażenie narażone sa zatem woda i gleba, które mogą się stać niezdatne do wykorzystywania chociażby w rolnictwie.

Elektrośmieci na wysypiskach również stanowią zagrożenie

Szczególnie w lecie nagrzewające się na wysypiskach śmieci mogą uwalniać toksyczne związki (takie jak ołów, rtęć czy kadm) do środowiska. Jednym z popularniejszych krajów, do których wywożone są elektrośmieci jest Ghana, która zmaga się z poważnymi konsekwencjami zanieczyszczeń. Toksyczne związki zdążyły się tam przedostać do łańcucha pokarmowego. Lokalne społeczności cierpią więc nie tylko z powodu bezpośredniej ekspozycji podczas przetwarzania odpadów, ale także przez skażenie najbliższego otoczenia.

Czy można zatem poradzić coś w kwestii elektrośmieci? Jak wygląda prawidłowy ich recykling? Jakie materiały odzyskuje się najczęściej i czy wykorzystujemy cały potencjał elektrośmieci? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć tutaj.

Źródła:

https://www.britannica.com/technology/electronic-waste

https://ec.europa.eu/environment/waste/weee/index_en.htm

https://www.dw.com/en/smart-devices-score-poor-marks-on-recycling/a-51117650

https://www.dw.com/en/5-things-you-need-to-know-about-e-waste/a-47210118

https://www.citylab.com/environment/2019/05/used-electronics-e-waste-landfill-ghana-toxic-technology/590341/