Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Co to jest ślad węglowy?

data

14 lis 2019

autor

carbonfootprint_dev

Co to jest ślad węglowy?

Ślad węglowy spędza sen z powiek ekologom i wszystkim, którym leży na sercu przyszłość naszej planety. Co oznacza symbol  CO2?
Ślad węglowy – nasz codzienny wpływ na środowisko
Ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych, wywołanych przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Gaz cieplarniany przyczynia się do globalnego ocieplenia, czyli do podnoszenia się średniej temperatury atmosfery przy powierzchni ziemi i oceanów.
Niestety, każde nasze działanie wiąże się z generowaniem śladu węglowego. Dla przykładu zdecydowanie mniejszy będziemy mieć, gdy wybierzemy się na zakupu na piechotę i z własną torbą wielokrotnego użytku, niż jak pojedziemy do marketu autem spalinowym i do spakowania produktów zużyjemy masy jednorazowych foliówek.

Ślad węglowy jako część naszego śladu ekologicznego

Ślad ekologiczny to z kolei wskaźnik zużycia naturalnych zasobów w odniesieniu do możliwości ich regeneracji przez planetę. To podstawa analizy zapotrzebowania człowieka na zasoby naturalne.  Największym zagrożeniem dla środowiska są nasze nawyki konsumpcyjne i modele handlowe, które eksploatują Ziemię.
Niestety, w tym roku już 29 lipca wypadł Dzień Długu Ekologicznego, co oznacza, że jako mieszkańcy Ziemi wykorzystaliśmy wszystkie surowce naturalne (m.in. glebę, paliwa kopalne, wodę, lasy), które mogłyby odnowić się w tym roku. Nasze zużycie jest więc większe, niż możliwości planety.
Ślad węglowy obejmuje emisje dwutlenku węgla, metanu, tlenku azotu i innych gazów szklarniowych (cieplarnianych) wyrażone w ekwiwalencie CO2. Miarą śladu węglowego jest tCO2e – tona ekwiwalentu dwutlenku węgla.

8 ton CO² na głowę każdego Polaka

Statystyczny Polak odpowiada za emisję ponad ośmiu ton dwutlenku węgla rocznie. Wiele zależy od naszego stylu życia – czym ogrzewamy mieszkanie, co jemy, czy często latamy samolotem i jeździmy autem, ile prądu zużywamy. Każdy z nas ma indywidualny wpływ na zmniejszenie śladu węglowego, który szkodzi środowisku, a źródeł emisji jest bardzo wiele.
Redukcja śladu węglowego to wyzwanie dla wszystkich społeczeństw. Warto więc przyjrzeć się swoim codziennym praktykom i sprawdzić, co da się zrobić, aby każdego dnia choć w małym stopniu redukować swój wpływ na środowisko.

Liczy się redukcja CO² – ekologia i ekonomia

Dlaczego warto podjąć wysiłek, by zmniejszyć ślad węglowy? Ochrona zasobów planety i zatrzymanie procesu wymierania gatunków zwierząt to oczywistość. Ale redukcja śladu węglowego zmniejsza też indywidualne wydatki. A to, na co wydajemy pieniądze, wpływa z kolei na globalną gospodarkę oraz domowe oszczędności. Nasz styl życia może przełożyć się na zmiany o zasięgu światowym. Warto więc żyć z myślą o tym, że wpływamy bezpośrednio na otoczenie i możemy decydować o przyszłości naszej planety.