Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Co oznacza certyfikat Fairtrade?

data

21 lip 2020

autor

Paweł Mroczek

Co oznacza certyfikat Fairtrade?

Przeglądając półki w supermarkecie, być może natknęliście się na produkty oznaczone znakiem Fairtrade. Nazwa, którą po polsku można przetłumaczyć jako „Sprawiedliwy Handel”, sporo mówi sama za siebie, nie wszyscy jednak wiedzą co dokładnie stoi za tym certyfikatem, oraz w odpowiedzi na jakie potrzeby on powstał. Przyjrzyjmy się zatem kwestii etycznych i zrównoważonych produktów, aby odpowiedzieć na pytanie: dlaczego są one istotne i jakie znaczenie mają nasze wybory?

Dlaczego potrzebne są certyfikaty takie jak ten oferowany przez Fairtrade?

Znak Fairtrade pojawia się na wielu produktach takich jak herbata, kakao czy bawełna, jednak być może najlepiej znany jest na świecie z certyfikowania kawy. To właśnie ten produkt bardzo dobrze obrazuje problem, przeciw któremu działa Fairtrade – nierówności w konwencjonalnym handlu. Chociaż większość konsumpcji kawy odbywa się w krajach rozwiniętych, za produkcję znacznej jej części odpowiadają uboższe kraje rozwijające się. W takim układzie ubożsi, mniejsi farmerzy i producenci, są często dyskryminowani w łańcuchu dostaw i nie otrzymują sprawiedliwego wynagrodzenia. Konsumenci z kolei mogą „głosować portfelem”, wspierając etyczne i zrównoważone praktyki, wybierając produkty, które z udziałem takich praktyk powstają. Certyfikaty wspierają ten proces pomagając nam dokonać świadomego wyboru.

Co kryje się za znakiem Fairtrade?

Mogą go wykorzystywać producenci, którzy spełnili pewne ścisłe wymagania postawione przez organizację. Dotyczą one zrównoważonego rozwoju i warunków pracy i w dużej mierze kładą nacisk na uczciwe ceny towarów. Standardy dotyczące cen chronią pracowników przed zmianami w cenach rynkowych. Ponadto, rolnikom wypłacany jest specjalny dodatek od danej ilości towaru (w przypadku czarnej herbaty jest to 0.50$ za kilogram), który może zostać przeznaczony na lokalne inwestycje. Organizacje spełniające standardy mogą także dołączyć do sieci producentów, które reprezentują mniejsze organizacje i pracowników.

W ten sposób Fairtrade dąży do poprawy sytuacji małych producentów oraz pracowników w krajach rozwijających się. Działania te mają również na celu demokratyzację łańcucha dostaw oraz zapewnienie pracownikom głosu w organizacjach.

Zrównoważone produkty czeka jeszcze jednak długa droga – według danych podawanych przez Fairtrade Foundation na temat czarnej herbaty, tylko około 7% produkcji certyfikowanych organizacji zostaje sprzedana na warunkach sprawiedliwego handlu. Oznacza to, że popyt na dobra Fairtrade jest ciągle zbyt mały, by pokryć się z produkcją.

Wybierając produkty wytworzone w etyczny i zrównoważony sposób, możemy mieć pozytywny wpływ nie tylko na planetę, ale również na społeczności w krajach rozwijających się. Jest więc jasne, że od naszych decyzji sporo zależy – warto zatem podejmować je świadomie.

Tekst powstał we współpracy z Fairtrade Polska – Patronem Społecznym Carbon Footprint Summit 2020.

Źródła: 

https://www.fairtrade.org.uk/What-is-Fairtrade

https://www.fairtrade.net/about/projects

https://www.fairtrade.net/about/producer-networks

https://www.fairtrade.org.uk/Farmers-and-Workers/Tea