Poszczególne edycje akcji „SMOG” miały charakter ogólnokrajowy lub odbywały się w pojedynczych województwach. Ostatnim dniem, w którym prowadzono kontrole był 12 grudnia. Funkcjonariusze sprawdzali stan techniczny pojazdów zwracając szczególną uwagę na potencjalne usterki za sprawą których auto może przyczyniać się do zatruwania środowiska. Analizatorami spalin i dymomierzami badano pojazdy pod kątem prawidłowej pracy silnika i układu wydechowego. Na celowniku drogówki znalazły się również wycieki oleju lub płynu chłodniczego oraz nieprawidłowości w działaniu układu hamulcowego. Wycieki płynów eksploatacyjnych były najczęstszą przyczyną negatywnego wyniku kontroli. Konsekwencji nie uniknęli również właściciele aut z wyciętymi filtrami DPF.

Kierowcy pojazdów które okazały się nie spełniać norm karani byli mandatem w wysokości do 500 zł, odbierany był im również dowód rejestracyjny. Aby taki samochód mógł wrócić na drogi musi przejść szereg napraw doprowadzających go do właściwego stanu oraz ponowną kontrolę techniczną. Dla wielu zeszłoroczne akcje oznaczały zatem spore koszty – pomogły one jednak usunąć z ruchu drogowego sporą ilość najbardziej szkodliwych dla jakości powietrza pojazdów.

Tego typu działania policji nie mają jednak na celu wyłącznie karania kierowców. Akcja „SMOG” ma również charakter edukacyjny, przypominając kierowcom, że stan techniczny ich pojazdów ma znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa na drogach ale również dla jakości powietrza.

Źródła:

https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/609721,policja-akcja-smog-samochod-dowod-rejestracyjny-mandat.html

https://autokult.pl/35967,w-czwartek-12-grudnia-akcja-smog-policjanci-beda-badac-spaliny

https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/akcja-smog-policja-zapowiada-wzmozone-kontrole,992611.html