Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Akcja Smog – podsumowanie 2019

data

2 sty 2020

autor

carbonfootprint_dev

Akcja Smog – podsumowanie 2019

Policja regularnie prowadzi na polskich drogach kontrole w ramach akcji „SMOG”. W minionym roku odbywały się one łącznie przez 12 dni i miały na celu usunięcie z ulic samochodów najbardziej trujących powietrze. Przeprowadzane średnio co miesiąc całodniowe akcje obejmowały kontrole stanu technicznego pojazdów i badania składu spalin. Do grudnia 2019 roku w ramach tych działań policja odebrała w sumie ponad 12,5 tysiąca dowodów rejestracyjnych właścicielom pojazdów niespełniających norm emisji szkodliwych substancji lub stanowiących zagrożenie dla środowiska z uwagi za zły stan techniczny.
Poszczególne edycje akcji „SMOG” miały charakter ogólnokrajowy lub odbywały się w pojedynczych województwach. Ostatnim dniem, w którym prowadzono kontrole był 12 grudnia. Funkcjonariusze sprawdzali stan techniczny pojazdów zwracając szczególną uwagę na potencjalne usterki za sprawą których auto może przyczyniać się do zatruwania środowiska. Analizatorami spalin i dymomierzami badano pojazdy pod kątem prawidłowej pracy silnika i układu wydechowego. Na celowniku drogówki znalazły się również wycieki oleju lub płynu chłodniczego oraz nieprawidłowości w działaniu układu hamulcowego. Wycieki płynów eksploatacyjnych były najczęstszą przyczyną negatywnego wyniku kontroli. Konsekwencji nie uniknęli również właściciele aut z wyciętymi filtrami DPF.
Kierowcy pojazdów które okazały się nie spełniać norm karani byli mandatem w wysokości do 500 zł, odbierany był im również dowód rejestracyjny. Aby taki samochód mógł wrócić na drogi musi przejść szereg napraw doprowadzających go do właściwego stanu oraz ponowną kontrolę techniczną. Dla wielu zeszłoroczne akcje oznaczały zatem spore koszty – pomogły one jednak usunąć z ruchu drogowego sporą ilość najbardziej szkodliwych dla jakości powietrza pojazdów.
Tego typu działania policji nie mają jednak na celu wyłącznie karania kierowców. Akcja „SMOG” ma również charakter edukacyjny, przypominając kierowcom, że stan techniczny ich pojazdów ma znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa na drogach ale również dla jakości powietrza.
Źródła:
https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/609721,policja-akcja-smog-samochod-dowod-rejestracyjny-mandat.html
https://autokult.pl/35967,w-czwartek-12-grudnia-akcja-smog-policjanci-beda-badac-spaliny
https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/akcja-smog-policja-zapowiada-wzmozone-kontrole,992611.html