Organizacja szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit 2020 Kickoff, w szczególności po raz pierwszy i w tak nieprzewidywalnych okolicznościach, nie należy do zadań łatwych. Każde wydarzenie korzysta na obecności partnerów, jednak nasza fundacja stawia na współpracę wyłącznie z firmami, które stanowią przykład dla innych i pokazują, że troska o klimat idzie w parze z sukcesem ekonomicznym. Na naszym wydarzeniu nie było miejsca na greenwashing, a żeby mieć co do tego pewność, nasz zespół miesiącami pracował nad wyłonieniem najlepszych potencjalnych partnerów. Proces ten nazwaliśmy ‘zielonym audytem’.
Czego szukaliśmy?
Wybierając potencjalnych partnerów, nasz zespół zwracał uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich był sam produkt bądź usługa – jeśli bezpośrednio przyczyniała się do poprawy sytuacji środowiska czy klimatu, firma otrzymywała wyższą ocenę. Przykładem mogą być panele słoneczne, które przyspieszają proces transformacji energetycznej.
Kolejnym istotnym dla nas aspektem były procesy produkcji i dostarczania produktu bądź usługi. Firmy mogły uzyskać dobrą ocenę za działania redukujące wpływ środowiskowy prowadzonych przez nie procesów, takie jak wykorzystywanie wyłącznie, albo co najmniej w większości, energii odnawialnej.
Ważnym czynnikiem determinującym wynik danej firmy była także komunikacja i transparentność – niezbędny był raport zawierający informacje na temat zrównoważonego rozwoju i wpływu na środowisko. Nasz zespół zwracał szczególną uwagę na sposób w jaki firma przedstawiała swoje działania w raporcie – czy zawierał on fakty, czy jedynie puste słowa. W szczególności istotne było sprawozdanie na temat konkretnych liczb dotyczących ilości emisji CO2 oraz działań dążących do ich obniżenia. W ramach analizy, zespół szukał także potencjalnych przypadków greenwashingu oraz praktyk, które dyskfalifikowałyby daną firmę jako partnera.
W analizie zwracaliśmy również uwagę na kampanie i działania na rzecz środowiska, jednak nie były one najistotniejsze i nie wpływały pozytywnie na ocenę firmy w przypadku wystąpienia innych, dyskwalifikujących ją okoliczności.
Jak ocenialiśmy potencjalnych partnerów?
Nasz zespół opracował prostą, ale efektywną metodę i ewaluował firmy w skali od 1 do 3, gdzie 3 to najwyższa możliwa ocena, przyznawana biznesom tworzącym ekologiczne produkty lub dostarczającym zrównoważone usługi oraz posiadającym przejrzyste i rzetelne raporty. Firmy, które prowadziły działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, jednak nie były wystarczająco transparentne bądź posiadały problemy na etapie procesów produkcyjnych, otrzymywały ocenę 2. Organizacjom, które w żaden sposób nie były powiązanie z ekologią i ochroną klimatu przyznawaliśmy jeden punkt i nie braliśmy ich pod uwagę jako potencjalnych partnerów.
W taki sposób nasz zespół przeanalizował ponad 1500 firm i zaprosił do współpracy te z najwyższymi ocenami. Dodatkowo spośród naszych partnerów wybraliśmy tych wyróżniających się najbardziej i nagrodziliśmy ich w naszym konkursie Carbon Footprint Challenge Awards, o którym więcej możecie przeczytać tutaj.