Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Mity i dezinformacja – skąd się biorą i jak szkodzą środowisku

data

28 lip 2020

autor

Paweł Mroczek

Mity i dezinformacja – skąd się biorą i jak szkodzą środowisku

Nie od dzisiaj wiadomo, że w internecie każdy może napisać co tylko chce. Z tego powodu, obok ogromnej ilości wartościowych treści, znajdziemy tu także masę fake newsów, dezinformacji i teorii spiskowych. Co sprawia, że jesteśmy na nie narażeni i dlaczego są one szkodliwe dla naszej planety?

Skąd się biorą mity i dezinformacja?

Jest wiele powodów tego zjawiska, jednak dużą część problemu można sprowadzić do faktu, że Internet zawzięcie walczy o naszą uwagę. Krzykliwe i sensacyjne tytuły artykułów czy filmów, które ‘najlepiej się klikają’ często przeistaczają informacje i mają niewiele wspólnego z prawdą. Dodatkowo, algorytmy stojące za portalami społecznościowymi i informacyjnymi oraz za wyszukiwarkami starają się dobierać treści specjalnie pod nasze zainteresowania, abyśmy spędzili jak najwięcej czasu na ich przeglądaniu. Sprawia to, że na przykład nasza facebookowa tablica jest ciekawa, ale jednocześnie zamyka nas to w informacyjnej bańce – wszystkie informacje jakie do nas docierają są przefiltrowane i z reguły potwierdzają nasz światopogląd.

Z uwagi na tzw. efekt potwierdzenia, za sprawą którego podświadomie wyszukujemy i akceptujemy informacje potwierdzające nasze przekonania, nie wychodząc z naszej bańki informacyjnej jesteśmy podatni na wpływ dezinformacji. Dlatego właśnie niezwykle ważna jest umiejętność świadomej oceny informacji, które znajdujemy online.

Jaki ma to związek ze zmianą klimatu?

Temat ten jest jednym z najbardziej polaryzujących zagadnień w internecie. Dyskusje, w których obie strony przerzucają się ‘dowodami’ potwierdzającymi lub zaprzeczającymi danemu zjawisku mogą tu trwać w nieskończoność.

Obecny kryzys klimatyczny oraz modele dotyczące przyszłości są opisywane przez wiele dziedzin nauki w badaniach i raportach, które nie są powszechnie dostępne – na drodze stoi bariera językowa oraz opłąty za dostęp do publikacji naukowych. Wielu z nas polega zatem na źródłach ‘pośrednich’, które zbierają dane naukowe i przekazują je opinii publicznej. Istnieje mnóstwo wartościowych i profesjonalnych źródeł, takich jak instytucje,  organizacje międzynarodowe lub pozarządowe, w Internecie można się natknąć na sporo źródeł, które albo ignorują naukę, albo przeinaczają fakty aby poprzeć fałszywe stwierdzenia.

To, czy podejmiemy działania na rzecz ochrony klimatu zależy od tego jakim informacjom wierzymy. Dezinformacja skutkuje denializmem klimatycznym nie tylko wśród opini publicznej, ale także wśród decydentów. Mnóstwo czasu, energii i pieniędzy poświęca się zatem na walkę z mitami zamiast na zdecydowane działania na rzecz rozwiązania kryzysu.

Dlatego umiejętne rozpoznawanie wartościowych źródeł informacji online jest tak istotne. Jak możemy być pewni, że trafiamy właśnie na wiarygodne źródła? Pomocny może się okazać nasz poradnik.

Źródła:

https://dictionary.cambridge.org/pl/dictionary/english/filter-bubble

https://www.britannica.com/science/confirmation-bias