Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Czy woda stanie się cenniejsza od ropy naftowej?

data

13 cze 2020

autor

carbonfootprint_dev

Czy woda stanie się cenniejsza od ropy naftowej?

Woda słodka stanowi jedynie 2.5% całych zasobów na Ziemi, a jedynie 0.1% tej części to zasoby odnawialne. Większość pozostałej słodkiej wody uwięziona jest w lodowcach. Chociaż woda jest dla nas czymś oczywistym, jej zasoby są mniejsze niż mogłoby się wydawać. Przez zmiany klimatu, problemy z dostępnością wody rozprzestrzeniają się w coraz to nowe miejsca. Jakie konsekwencje będzie to miało w przyszłości? Czy woda stanie się droższa niż ropa?

W jaki sposób zmiana klimatu wiąże się z problemem wody?

Wiele zjawisk powiązanych z ociepleniem klimatu pogarsza sytuację na całym świecie: wzrost temperatur i zmieniające się wzorce pogodowe zakłócają cykl hydrologiczny. Dostępność wody w wielu regionach staje się zatem coraz trudniejsza do przewidzenia. W wielu miejscach suma opadów nie ulega zmianie, jednak stają się one rzadsze i bardziej intensywne, zamiast rozkładać się w czasie. 

Dlaczego woda jest tak ważna? 

Jest rzeczą oczywistą, że substancja ta jest nieodłączną częścią naszego życia – przeciętny Europejczyk zużywa jej około 144 litrów dziennie. Jest nam także potrzebna w rolnictwie i przy produkcji żywności – pochłania ona 40% rocznego zużycia w Europie. Niestety to właśnie rolnictwo jest szczególnie narażone na zmiany w rozkładzie opadów, a ulewne deszcze mogą nawet uszkodzić pewne uprawy.

Oprócz tego, woda jest niezbędna we wszystkich sektorach gospodarki. Używa się jej w niemal każdym procesie produkcyjnym – do wyrobu tekstyliów, plastiku, produktów farmaceutycznych i wielu innych. Mało kto wie, jak dużo wody pochłania produkcja prądu – głównie schładzanie w elektrowniach węglowych czy jądrowych. Przemysł w Polsce odpowiada za ponad 70% rocznego zużycia wody.  

Dobrze zatem widać, że wskutek niedoboru tej substancji doświadczymy znacznie poważniejszych problemów niż trudności w podlewaniu ogródka. Odbije się on na cenach żywności, zakłóci łańcuch dostaw i utrudni funkcjonowanie przemysłu. Może również spowodować przerwy w dostawach prądu, co miałoby druzgocący wpływ na nasze funkcjonowanie i na gospodarkę. 

Już teraz susze przyczyniają się do nasilenia pożarów na całym świecie. Nie inaczej będzie się działo w przyszłości. Ponadto, niektóre regiony będą zmagać się z niedoborem wody, podczas gdy inne doświadczą szeregu problemów związanych z jej nadmiarem – powodzi oraz podnoszącego się poziomu morza. 

ONZ szacuje, że do 2050 roku nawet 5.7 miliarda ludzi będzie mieszkało w rejonach dotkniętych niedoborami wody przez co najmniej miesiąc rocznie. Już w 2008 roku raport przeprowadzony przez Goldman Sachs określił wodę mianem ropy naftowej XXI wieku. Zapotrzebowanie na nią wciąż rośnie i będzie wrastać dalej wraz z powiększaniem się światowej populacji. Jest więc bardzo prawdopodobne, że z powodu zmian klimatycznych rzeczywiście stanie się ona cenniejsza niż ropa naftowa. Istnieje jednak zasadnicza różnica – wody potrzebujemy do przeżycia, więc jej deficyt będzie dla nas znacznie groźniejszy niż brak ropy. 

Źródła:

Becker, R., 2014. Water Use And Conservation In Manufacturing: Evidence From U.S. Microdata. Dostępne w Worldbank.org: <https://www.worldbank.org/content/dam/Worldbank/Feature%20Story/SDN/Water/events/IWREC2014-Session2A-Water-Use-Manufacturing-RandyBecker-Sept8.pdf> .

European Environment Agency. 2018. Water Use In Europe — Quantity And Quality Face Big Challenges. Dostępne w: <https://www.eea.europa.eu/signals/signals-2018-content-list/articles/water-use-in-europe-2014> .

Hotloś, H., 2008. Quantity And Availability Of Freshwater Resources: The World – Europe – Poland. Wrocław. Dostępne w: <http://epe.pwr.wroc.pl/2008/Hotlos_2-2008.pdf> .

Un-igrac.org. n.d. Europe. Dostępne w: <https://www.un-igrac.org/regions/europe> .

2019. UN-Water Policy Brief On Climate Change And Water. United Nations. Dostępne w: <https://www.unwater.org/publications/un-water-policy-brief-on-climate-change-and-water/> . 

2019. UN-Water Policy Brief On Climate Change And Water. United Nations.Dostępne w: <https://www.unwater.org/publications/un-water-policy-brief-on-climate-change-and-water/> .

Venturecenter.co.in. 2008. Http://Www.Venturecenter.Co.In/Water/Pdf/2008-Goldman-Sachs-Water-Primer.Pdf. Dostępne w: <http://www.venturecenter.co.in/water/pdf/2008-goldman-sachs-water-primer.pdf> .