Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Krok milowy dla energetyki odnawialnej, czyli polskie perowskity wychodzą z laboratorium

data

21 maj 2021

autor

Gabriela Adamczyk

Krok milowy dla energetyki odnawialnej, czyli polskie perowskity wychodzą z laboratorium

Dziś w fabryce pod Wrocławiem ma miejsce otwarcie pierwszej fabryki perowskitów na świecie. Technologia przyszłości daje wiele możliwości dla odnawialnej energetyki i eliminacji ubóstwa energetycznego, bowiem perowskitowe ogniwa słoneczne są lekkie i elastyczne, cienkie jak włos, a jednocześnie trwałe, wydajne i ekonomiczne. 

Czym są perowskity?

Perowskit to minerał wykorzystywany współcześnie w sposób komplementarny względem tradycyjnych ogniw krzemowych, które są najpopularniejszymi ogniwami w produkcji paneli fotowoltaicznych. Wynalazek dr Olgi Malinkiewicz to ogniwo słoneczne na bazie perowskitu, wytwarzane metodą druku InkJet w niskiej (pokojowej) temperaturze, kompatybilne między innymi z foliami PET. Takie ogniwa mogą zostać wykorzystane wszędzie tam, gdzie tradycyjne ogniwo krzemowe nie jest możliwe do zainstalowania – od okien i fasad budynków, przez obudowy laptopów i telefonów, karoserie, naklejki cenowe po… satelity w przestrzeni kosmicznej. Ogniwa perowskitowe są częściowo transparentne i działają także w sztucznym świetle, wydajnie produkując czystą energię. Co więcej, ich ślad węglowy jest znacznie niższy niż w przypadku ogniw krzemowych – znana dotąd technologia pochodzi z Chin, wobec czego produkcja ogniw na bazie perowskitów w Polsce wiąże się ze znaczącym skróceniem łańcucha dostaw i, tym samym, mniejszymi emisjami węglowymi. Ponadto, produkcja ogniw krzemowych jest bardziej energochłonnym procesem, bowiem wymaga uzyskania wysokich temperatur, sięgających kilkuset stopni Celsjusza. W związku z tym, produkcja ogniw perowskitowych ma zdecydowaną przewagę ekologiczną i ekonomiczną nad dotychczas stosowanymi ogniwami.

Wierzymy, że nasze perowskitowe ogniwa słoneczne pomogą zmienić świat na lepsze.To nadzieja na tanią zieloną energię dla każdego i powstrzymanie zmian klimatycznych. – mówi dr Olga Malinkiewicz, dyrektorka techniczna i współzałożycielka Saule Technologies.

Wspierajmy polskich naukowców i naukowczynie

Ogniwa perowskitowe oraz ich autorkę, dr Olgę Malinkiewicz, mogliście spotkać podczas Carbon Footprint Summit 2020 Kickoff. Naukowczyni została okrzyknięta w mediach “polskim Edisonem w spódnicy”. Nie ma wątpliwości, że jej wynalazek zrewolucjonizuje fotowoltaikę i rynek energetyki na świecie. W tym roku dr Malinkiewicz również pojawi się na Carbon Footprint Summit w Krakowie w roli Członkini Rady Programowej i Prelegentki w sekcjach #FACTS oraz #TECH. Śledźcie nasze media społecznościowe i newsletter, aby być na bieżąco.

Źródło: materiały prasowe Saule Technologies