Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

AMS – W jaki sposób biznes może współtworzyć zielone miasta?

data

14 sie 2020

autor

Paweł Mroczek

AMS – W jaki sposób biznes może współtworzyć zielone miasta?

Coraz więcej osób zauważa potrzebę przekształcania miast tak, by stały się przyjaźniejsze dla środowiska i mieszkańców. Niezbędne jest także przystosowanie się ze względu na zagrażające nam już teraz negatywne skutki ocieplenia klimatu takie jak niedobory wody czy coraz wyższe temperatury, które skutkują częstymi falami upałów w lecie. Myśląc o działaniach jakie trzeba w związku z tym podjąć, najczęściej wyobrażamy sobie inicjatywy samorządów lub aktywistów. Nie jest to błąd, gdyż są one nieocenione w tym procesie, jednak – jak w wielu innych aspektach walki o klimat –  najowocniejsze efekty przynosi współpraca wszystkich środowisk – także biznesu. W jaki sposób biznes może pomagać miastom i wprowadzać ekologiczne rozwiązania?

Zielone przystanki AMS, czyli powrót natury do miast.

Działający od 30 lat lider polskiego rynku reklamy Out-of-Home oraz mebli miejskich – AMS – pracuje z wieloma samorządami, współtworząc przestrzeń miejską. Firma jest pomysłodawcą innowacyjnych zielonych przystanków, które do tej pory stanęły w Krakowie – mieście, które co roku zmaga się z ogromnym problemem zanieczyszczenia powietrza. Zielone przystanki wyposażone są w ekologiczne moduły, na których rosnące rośliny tworzą naturalną ochronę antysmogową. Poza przeciwdziałaniem zanieczyszczeniom powietrza, projekt ten czyni przystanki bardziej przyjaznymi  dla mieszkańców, pozwalając na kontakt z zielenią podczas oczekiwania na przyjazd autobusu lub tramwaju. Projekt został nagrodzony SREBREM w konkursie Innovation 2019 w kategorii Innowacyjnego biznesu.

Poza projektem zielonych przystanków w Krakowie, AMS od lata tego roku realizuje również Eko wiaty w innych miastach takich jak Poznań czy Warszawa. Przystanki tworzone we współpracy z samorządami wyposażone są w dachy rozchodnikowe, pokryte zielenią. Każdy dach to dodatkowe 9 metrów kwadratowych roślinności, która, dzięki tak sprawnemu zagospodarowaniu przestrzeni miejskiej, pomaga w oczyszczaniu powietrza. Pojedyncza wiata przyczynia się też do pochłonięcia 7,3 kilogramów dwutlenku węgla rocznie. Co więcej, takie przystanki to krok w stronę dostosowania miast do nieuniknionych skutków zmian klimatu. Duża ilość betonu w mieście sprawia, że woda deszczowa spływa po nim zamiast wsiąkać w glebę, co zwiększa podatność na suszę. Ponadto, łatwo nagrzewający się beton znacznie podwyższa temperaturę, co szczególnie daje się we znaki podczas upałów. Zieleń, także ta stanowiąca wyposażenie Eko wiat, pomaga zmagać się z tymi problemami – zatrzymuje wodę (nawet 90 litrów w czasie deszczu!) oraz obniża temperaturę pod dachem o 3-5 stopni. 

AMS może pochwalić się również szeregiem innych ekologicznych inicjatyw, takich jak słupy reklamowe zasilane energią z umieszczonych na nich paneli słonecznych oraz kampaniami informacyjnymi wspierającymi zwierzęta w mieście. 

Źródła:

https://ams.com.pl/o-nas/aktualnosci/poznanskie-eko-przystanki-oczyszczaja-powietrze-i-chlodza-w-upalne-dni

https://ams.com.pl/smart-city/eko/eko-inicjatywa-ams

https://ams.com.pl/o-nas/aktualnosci/ams-i-skoda-przygotowuja-zielona-rewolucje-na-dachach-przystankow

https://ams.com.pl/smart-city/eko/zielone-przystanki-2