Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Fast Fashion

data

24 lut 2023

autor

Agnieszka T

Fast Fashion

Organizacja United Nation Global Compact opublikowało raport pt. „Zrównoważony Rynek Modowy – Przewodnik po Strategii UE w sprawie wyrobów włókienniczych o obiegu zamkniętym”. Tematem jest transformacja sektora modowego do założeń modelu gospodarki cyrkularnej GOZ. Jest to jedno z kluczowych założeń Strategii UE na rzecz zrównoważonych wyrobów włókienniczych w obiegu zamkniętym, która obejmuje także propozycje regulacji przekształcających rynek tekstylny na zrównoważony oraz cyfrowy, który jednocześnie będzie rynkiem konkurencyjnym, nowoczesnym i odpornym na kryzys.

Nawiązując do raportu kilka uwag na temat #fastfashion.

To, że przemysł fast fashion ma destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne jest niezaprzeczalnym faktem. Ogromne ilości zużywanej wody, uprawa bawełny, chemikalia zanieczyszczające wodę i glebę, tony odpadów oraz mikroplastik uwalniający się z włókien podczas prania, to koszty, które w wyniku przemysłu fashion ponosi Ziemia. Ciemną stroną tej branży jest również złe traktowanie pracowników oraz wykorzystywanie pracy dzieci.

Marka 4F postanowiła, że czas działać. Chęć zmiany zainicjowała powstanie projektu “4F change”, oddolnej inicjatywy pracowników, którzy zaczęli szukać odpowiedzialnych społecznie rozwiązań.  Powołany zespół opracował i cały czas wdraża strategię zgodną z Celami Zrównoważonego Rozwoju mającą na celu, między innymi propagowanie zamkniętego obiegu ubrań i cyrkularności. 

Wartości wokół, którymi kieruje się “4F change”  to:

  • filozofia Kaizen – małymi krokami można doprowadzić do dużej zmiany.
  • współpraca – korzystanie z siły pracy zespołowej, łącząc kompetencje wewnątrz firmy z firmami zewnętrznymi.
  • szczerość i transparentność – prawdziwa zmiana bez greenwashingu, lecz pokazywanie realnych działań.

Strategia marki opiera się na czterech filarach, którymi są:

  • FILOZOFIA polegająca na zmianie myślenia poprzez edukację. Zdobywanie wiedzy, która jest narzędziem do zmian.
  • MIEJSCE PRACY zmiana obejmująca miejsce i procesy z naciskiem na poszanowanie ludzi i środowiska.
  • PRODUKT zmiana produktów na bardziej zrównoważone oraz przedłużanie życia już istniejących ubrań.
  • ŚRODOWISKO aktywne zaangażowanie w projekty środowiskowe oraz współpraca z organizacjami działającymi na rzecz planety.

Fundamentalne zmiany w przemyśle odzieżowym są wyzwaniem ale przede wszystkim koniecznością wobec obecnego stanu środowiska naturalnego i narastającego kryzysu klimatycznego. Wszystkie podejmowane  w tym kierunku działania powinny być nagłaśniane i co kluczowe – wdrażane na szeroką skalę.