Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Dołącz swój głos do Zielonej Partytury

Wyznajemy wartości, którymi staramy kierować się w pracy i poza nią. To przede wszystkim myśl o przyszłych pokoleniach i o planecie Ziemi.

więcej chcę dołączyć

Co nam Ziemio dasz, w ten niepewny czas?

Świat kultury, sztuki i muzyki jest zaniepokojony pogłębiającą się degradacją środowiska naturalnego, której przyczyną jest działalność człowieka, apeluje do całej branży kreatywnej o redefinicję założeń działalności artystycznej.

To projekt dla tych, którzy tworzą, dla tych, którzy wykonują i organizują, i dla tych, którzy uczestniczą i są odbiorcami.

Zielona Partytura to apel twórców i wykonawców branży artystycznej do kolegów i koleżanek po fachu, a także do odbiorców kultury i sztuki.

Odpowiedzialność za dobrostan Ziemi i jej mieszkańców zależy od działania wszystkich strażników ekosystemu. Cała branża może zwracać uwagę na środowiskowe skutki swojej działalności na każdym etapie – od tworzenia, przez produkcję, po dostarczanie.

Do Zielonej Partytury zapraszamy wszystkich twórców, artystów, muzyków, instrumentalistów, wokalistów, autorów, producentów, organizatorów oraz agencje, „bo każde pół stopnia ma znaczenie, każdy rok ma znaczenie, każdy wybór ma znaczenie”.

chcę dołączyć

Premiera Zielonej Partytury odbyła się podczas finału szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit 2021, który zwieńczył Koncert „There is no Planet B: music calls to action”, w dniu 9 października w Krakowie. Na jednej scenie artyści, muzycy, wykonawcy, instrumentaliści, wokaliści i tancerze – ponad 70 osób oraz goście specjalni: Fisz Emade i Misia Furtak, przeprowadzili odbiorców przez muzyczno-taneczne widowisko, zadając pytania i szukając odpowiedzi.

Inicjatorem akcji jest krakowska organizacja Carbon Footprint Foundation, która wspiera edukację i buduje świadomość na temat śladu węglowego.

cff

Treść Partytury

Co nam, Ziemio, dasz w ten niepewny czas?

Światowy konsensus naukowy stawia sprawę jasno – to działania człowieka wpływają na ocieplenie atmosfery, lądów i oceanów, a skutki zmian klimatu już dzisiaj dotyczą każdego regionu Ziemi (IPCC 2021).

Ograniczanie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków to wyzwania, które już teraz zapisały się na kartach przyszłości. Stawienie im czoła wymaga współpracy i pogodzenia działań na wielu płaszczyznach.

Najważniejszym celem tego dokumentu jest włączenie w dyskusję o zmianach klimatu wszystkie podmioty związane z branżą muzyczną — wokalistów, muzyków, autorów tekstów, menedżerów, promotorów, organizatorów koncertów i festiwali, agencje muzyczne, wytwórnie, studia…

Dlaczego?

Rytmem możemy wyrazić więcej. To on wyrywa nas z okowów codziennej mowy i dociera głębiej, bardziej, trwalej. Dotyka każdego z osobna i wszystkich razem. Pomaga budować wspólnoty, łączyć głosy i łagodzić podziały. Może wywołać ciszę, ale też wzbudzić krzyk. Uruchamia lawinę emocji… Zwraca uwagę. Pomaga zapamiętać. Muzyka to medium idei, którego wszyscy potrzebujemy.

Pandemia przyniosła ogromne straty, także w branży kreatywnej – pokrzyżowała wiele planów, tras koncertowych, nagrań, umów. Wiele z nich trzeba zbudować od nowa…

No więc czemu nie wykorzystać tej szansy? Postpandemiczna rzeczywistość może być sprawiedliwa, bezpieczna i zielona… ale to wymaga pracy, którą musimy zacząć już teraz.

Co możesz zrobić

OGRANICZAĆ

Redukcja śladu węglowego jest kluczową kwestią, gdy mówimy o osiągnięciu neutralności klimatycznej.

To właśnie zwiększająca się ilość emisji gazów cieplarnianych, których miarą jest ślad węglowy, jest przyczyną postępującego efektu cieplarnianego.

W przypadku branży muzycznej największymi źródłami emisji gazów cieplarnianych są transport oraz zużycie energii elektrycznej (jeżeli, jak w większości przypadków, powstaje ona w wyniku spalania paliw kopalnych).

Chcemy, aby każdy kto wspiera inicjatywę Zielonej Partytury, był gotowy wziąć odpowiedzialność za swoje emisje i czuł się zobowiązany do ich maksymalnego redukowania.

(M)NIE(J) MARNOWAĆ

Toniemy w śmieciach, które sami skazaliśmy na bezużyteczność przede wszystkim dlatego, że tak jest nam łatwiej. Wygodniej coś zużyć i wyrzucić. Sztuką jest wziąć tyle, ile faktycznie potrzeba i skorzystać z tego w 100 procentach.

A odpady to sam koniec łańcucha marnotrawienia. Woda, która nieskończenie leje się z kranu czy prąd, który bezustannie płynie w gniazdkach, to tylko złudzenie. Granice zasobów naturalnych istnieją, a my zbliżamy się do ich końca.

Liczymy, że osoby, które zostawią swój podpis, będą dbały o odpowiedzialne korzystanie z tego, co oferuje nasza Planeta.

UŚWIADAMIAĆ

Wierzymy, że budowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa to istotny krok w stronę bezpiecznej przyszłości. Bez wiedzy nie ma zmiany. Brak dostępu do odpowiedniej edukacji o zmianach klimatu i degradacji środowiska przyrodniczego to luka, którą staramy się zapełnić.

Mamy nadzieję, że będzie to priorytet dla wszystkich. Chcemy, aby każda z podpisanych osób wykorzystywała wszelkie okazje i możliwości, aby działać na rzecz kształtowania społecznej świadomości ekologicznej i walki z denializmem klimatycznym.

Wierzymy, że muzyka jest ogromną siłą wspierającą naszą ideę, a podjęcie powyższych działań nada tempo zmianom, których potrzebujemy. Ekologia się opłaca. Każdemu i wszystkim.

WSPIERAĆ

Dyskusja o ochronie klimatu i środowiska nie toczy się od dzisiaj, ale to właśnie ostatnie lata przynoszą kluczowe działania, bo przyszłość naszej Planety nareszcie staje się wspólną korzyścią. Na tym etapie niezwykle ważne są wsparcie i współpraca, dzięki którym do dyskusji włączane są nowe głosy, perspektywy i problemy.

Żyjemy w rzeczywistości, w której opinie mają większą wagę niż fakty – zwłaszcza, gdy mówimy o zmianach klimatu. Nauka i aktywizm społeczny to podmioty odgrywające kluczową rolę w debacie publicznej, ale bardzo często ich głos jest po prostu za mało medialny, aby dotrzeć do społeczeństwa.

Zależy nam, aby każdy, komu założenia dokumentu są bliskie, był gotowy troszczyć się o sprawiedliwość ekologiczną i równy dostęp do czystego środowiska, a także wspierać głos naukowców i aktywistów w tej sprawie.

GRAĆ JAWNIE

„Zielenienie się” na siłę może wydawać się dobrą strategią, jednak nie tędy droga. Greenwashing łatwo rozpoznać, na co wpływają nie tylko nowe regulacje prawne, ale przede wszystkim świadomość społeczeństwa.

Jeżeli ograniczenie skutków kryzysu klimatyczno-ekologicznego ma się udać, musimy być transparentni i mówić otwarcie o swoich emisjach, uświadamiając o ograniczeniach własnego wpływu (doskonale wiemy, jak trudno być neutralnym klimatycznie w kraju, w którym nadal króluje węgiel).

Mamy nadzieję, że podpisujący ten dokument podzielają nasze przekonanie, że szczerość i jawność to cechy, których wymagają współczesne problemy.

Dołącz do Zielonej Partytury

Chcę dołączyć

Oni dołączyli swój głos

Artur Rojek

Dyrektor Artystyczny OFF Festiwal Katowice, muzyk

Marcin Piotrowski

Festiwal Folkowisko

Basia Songin

zespoły: Mehehe, Sutari

Michalina Bieńko

Festiwal Tchnienia

Helena Matuszewska

zespoły: Mehehe, Same Suki

Misia Furtak

muzyk

Karol Ochodek, Miłosz Skwirut

muzycy, redaktorzy radia JAZZKULTURA

Ula Nowak

agencja koncertowa Mosaic Beats

Krzysztof Głuchowski

dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie

Wojciech Knapik

Festiwal Pannonica

Skontaktuj się z nami

Marta Seweryn

726 300 494

[email protected]