Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Masz możliwość konfiguracji własnej przeglądarki internetowej, aby zablokować lub ograniczyć ich wykorzystywanie. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie.

Transport odpowiada za zdecydowanie największą część śladu węglowego imprez masowych

data

10 wrz 2020

autor

Paweł Mroczek

Transport odpowiada za zdecydowanie największą część śladu węglowego imprez masowych

Transport odpowiada za zdecydowanie największą część śladu węglowego imprez masowych. Choć w tym przypadku, znaczące ograniczenie emisji nie należy do zadań łatwych, istnieje szereg możliwości, dzięki którym i to wyzwanie może okazać się wykonalnym. 

Pierwszą i najważniejszą zasadą, która odpowiada za skuteczność wszystkich podjętych działań jest synergia. Aby ślad węglowy wielkiego wydarzenia, związany z mobilnością realnie się zmniejszył, niezbędna jest współpraca na wszystkich poziomach i etapach produkcji eventu. Jest to wspólna odpowiedzialność organizatorów i publiczności. Wektor komunikacji o tym, jak ważne jest to zadanie, powinien być skierowany od menadżerów do osób uczestniczących w festiwalu, meczu, koncercie itp. 

Transport, w kontekście imprez masowych, to przede wszystkim podróże uczestników do miejsca wydarzenia. To także przyjazd artystów, sportowców – osób bez których widowisko nie może się odbyć. Komunikowanie o potrzebie zmniejszenia śladu węglowego wynikającego z przemieszczania się dla konkretnej imprezy, to pierwszy krok do skutecznych działań. Stwarzanie wirtualnej przestrzeni, w której uczestnicy umawiają się na wspólny przejazd, zawieranie kontraktów z lokalnymi organizacjami odpowiadającymi za transport publiczny, zachęcanie do korzystania z rowerów, hulajnóg, to niewielki wysiłek w zakresie działań produkcyjnych, a duży gest w kierunku planety. Podobnie rozsądne planowanie tras koncertowych, show, rozgrywek, które odbywają się w różnych miejscach. Wczesne planowanie to ochrona środowiska i ograniczanie kosztów. Szeroka oferta środków transportu, możliwość znalezienia firm oferujących przewóz osób samochodami dostawczymi o niskim zużyciu paliwa, spełniających wszelkie określone prawem normy. Powszechnie wiadomo, że loty samolotami są najbardziej szkodliwe dla środowiska, stąd poszukiwanie możliwości zastąpienia ich na niektórych odcinkach trasy np. pociągami nocnymi, lub wydłużeniem przerwy między poszczególnymi wydarzeniami, staje się bardziej realne. Według badań opublikowanych przez Niemiecką Federalną Agencję Środowiska (UBA), lot samolotem powoduje średnio pięciokrotnie wyższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery, niż podróż pociągiem. 

Transport to także dostawy jedzenia. Dania sezonowe i regionalne zmniejszają ślad węglowy, ponieważ nie przyczyniają się do marnowania energii na skomplikowane przechowywanie, ani na dostawy do miejsc oddalonych o wiele kilometrów. Istotny z tego punktu widzenia jest również wybór żywności ekologicznej. Kolejną kwestią, o której warto pamiętać jest fakt, że posiłek wegetariański o tej samej wartości odżywczej, ma o ok. 1/3 mniejszy ślad węglowy, niż posiłek z mięsem. 

Imprezy masowe, które łączą ze sobą wydarzenia w obrębie różnych miast, to tak naprawdę suma działań produkcyjnych różnych osób i instytucji. Niezwykle ważne jest zatem, aby idea ograniczania śladu węglowego była akcentowana w równym stopniu, w każdym z tych miejsc, a każdy zespół, odpowiedzialny za lokalny zestaw działań był odpowiednio poinformowany i zwracał uwagę na szczegóły opisane w powyższych przykładach. 

Argumentem, który nie powinien zajmować pierwszego miejsca na liście powodów troski o zrównoważone działania w branży eventowej, są właściwie nie ograniczone możliwości kreowania interesującej i ważnej komunikacji z odbiorcą. Tworzenie „odpowiedzialnych” opowieści przyczynia się do poszerzania świadomości społeczeństw oraz buduje ciekawy wizerunek firm, organizacji i instytucji zajmujących się organizowaniem eventów.